Wielka Brytania: 1.5 miliona osób zaproszonych na dodatkową dawkę szczepionki

Fot. Getty Images/iStockphoto
Wielka Brytania rozpoczyna dodatkowe szczepienia trzecią dawką dla niektórych grup, w tym pracowników ochrony zdrowia. Zaproszenia do rezerwacji szczepień ma otrzymać już w tym tygodniu ponad 1.5 miliona osób.
Medexpress 2021-09-20 13:26

W najbliższym tygodniu NHS wyśle wiadomości do zaszczepionych osób, kwalifikujących się do otrzymania kolejnej, przypominającej dawki. Otrzymają oni możliwość zapisania się na dodatkowy zastrzyk, w przypadku gdy od poprzedniej dawki minęło co najmniej 6 miesięcy.

Osoby kwalifikujące się do dodatkowej dawki szczepionki:

  • osoby mieszkające w domach opieki dla osób starszych,
  • osoby w wieku 50 lat lub starsi,
  • pracownicy pierwszej linii zdrowia i opieki społecznej,
  • wszyscy w wieku od 16 do 49 lat z podstawowymi schorzeniami, które narażają ich na większe ryzyko ciężkiego COVID-19 oraz ich opiekunowie,
  • osoby z obniżoną odpornością

Kampania rozpoczęła się zaledwie 48 godzin po tym, jak rząd zaakceptował rekomendacje brytyjskiej służby zdrowia. Pierwszą osobą, która otrzymała dodatkową dawkę była Catherine Cargill, położna ze szpitala Croydon University Hospital.

- Dawki przypominające są ważnym sposobem na utrzymanie wirusa pod kontrolą przez długi czas i chronią najbardziej podatnych na ataki w miesiącach zimowych. Apeluję do wszystkich, którzy otrzymają list lub SMS, aby jak najszybciej przyjęli zastrzyk, abyśmy mogli wzmocnić mur obronny w całym kraju, który przynosi każda szczepionka – powiedział Sajid Javid, Sekretarz ds. Zdrowia i Opieki Społecznej.

Od początku pandemii NHS zaszczepił już ponad 77 milionów brytyjskich obywateli. Przypomnijmy, że w Polsce również niektóre grupy społeczne mają szanse na otrzymanie dodatkowej dawki szczepionki. Rada Medyczna zarekomendowała takie rozwiązanie w przypadku osób starszych oraz lekarzy.

Źródło: NHS

PDF

Zobacz także