20 placówek z całego kraju otrzyma nowe mammografy oraz sprzęt do radioterapii

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2019, 17:02

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2019, 17:02

Na liście planowanych zakupów znalazły się: nowoczesne mammografy, aparaty HDR do brachyterapii i stacje planowania leczenia. Nowoczesny sprzęt ma pomóc w poprawie jakości usług w diagnostyce oraz leczeniu chorób onkologicznych.

Celem programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Zwłaszcza w miejscach, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Nadrzędnym celem jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia oraz aparatów HDR.

Innowacyjny sprzęt wykorzystywany w radioterapii znajdzie się m.in. w: Białymstoku, Bielsko – Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Olsztynie, Łodzi, Brzozowej czy Gdańsku.

Równie ważnym celem NPZChN jest Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy.

W bieżącym roku planowano zakup oraz wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych, kładąc nacisk na zwiększenie liczby systemów cyfrowych. Mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i Warszawy.

- Chcemy zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań. A wiemy, że najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skryningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali - tłumaczył wiceminister Sławomir Gadomski.

Źródło: gov.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

radioterapia / Ministerstwo Zdrowia / Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych / wiceminister zdrowia / Sławomir Gadomski / mammografy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31