200 000 złotych dla Białostockiego Centrum Onkologii

Fot. Thinkstock / Getty Images
Samorząd województwa podlaskiego dofinansował zakup nowoczesnego sprzętu dla Białostockiego Centrum Onkologii.
Paweł Grzybowski 2018-02-15 00:33

Pacjentki BCO nie muszą tracić włosów podczas leczenia – a to dzięki specjalnym czepkom, czyli systemowi chłodzenia skóry głowy, który zapobiega wypadaniu włosów podczas chemioterapii. Sprzęt, koce grzewcze i fotele terapeutyczne o wartości 196 961,76 zł trafiły na Pododdział Chemioterapii Dziennej BCO. Ten zakup był możliwy dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa. Tylko w drugim półroczu 2017 r. Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał z BCO umowy dotacyjne na zakup aparatury i sprzętu medycznego na ponad milion zł, a w ciągu ostatnich trzech lat na blisko 37 mln zł.

- Białostockie Centrum Medyczne jest wiodącą jednostką w regionie jeśli chodzi o leczenie onkologiczne – mówił marszałek Leszczyński w środę (14.02) podczas briefingu prasowego – Samorząd województwa przykłada wielką wagę do tego, aby szpital był wyposażony w nowoczesny sprzęt, przeprowadzamy też szereg inwestycji mających na celu poprawę komfortu pracy, a przede wszystkim leczenia. Jednostka prowadzi też szeroko zakrojone akcje profilaktyczne, zapobiegające chorobom nowotworowym.

Jerzy Leszczyński przypomniał, że w latach 2014-2017 samorząd województwa przekazał BCO na inwestycje 36 607 918 zł, a w ostatnim półorczu 2017 r. na nowoczesną aparaturę 1 036 976 zł.

Jednym z najbardziej oczekiwanych i pierwszym w województwie jest zakupiony właśnie przez szpital System Paxman Orbis, który dzięki specjalnym czepkom chłodzącym zapobiega utracie włosów u pacjentów onkologicznych podczas chemioterapii.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla pacjentów przechodzących chemioterapię zachowanie włosów. Szczególne dla kobiet oznacza to poważne obciążenie i źródło stresu. Dzięki zakupionemu systemowi jako pierwsi i jedyni w województwie podlaskim pomagamy pacjentkom odzyskać wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość – mówiła dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska. - Białostockie Centrum Onkologii, dzięki samorządowi województwa, od dłuższego czasu jest zasilane w sprzęt niezbędny do leczenia naszych pacjentów – dodała.

- To dla nas niezwykle ważne aby pacjenci w naszych szpitalach mogli otrzymywać pomoc na takim poziomie, jak w innych nowoczesnych ośrodkach w Polsce i za granicą – mówił członek zarządu Bogdan Dyjuk. – To jeden z głównych celów samorządu: pomagać szpitalom, dla których samorząd województwa jest organem tworzącym. Oczywiście w prawnie dopuszczalnym wymiarze. My możemy wspierać nasze placówki w środki przeznaczone na m.in. modernizację, inwestycje, nowoczesny sprzęt.

System Paxman Orbis w sposób kontrolowany i precyzyjny reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych.

Uzyskuje się to dzięki zakładanym specjalnym czepkom, w których krąży płyn o temperaturze -5°C już od podania pierwszej dawki chemioterapeutyku, kontynuując przez cały czas chemioterapii.

Wieloletnie badania niezależnych ośrodków potwierdziły, że System Paxman Orbis jest bezpieczny i charakteryzuje się wysoką skutecznością od 50 do 90%, na którą wpływa wiele czynników jak np. właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, pielęgnacja włosów, rodzaj nowotworu i stosowanych leków oraz wiek pacjenta.

Źródło: UMWP

PDF

Zobacz także