PPOZ:

Apogeum zachorowań na grypę przed nami!

Medexpress

Opublikowano 02 lutego 2023, 13:27

logotyp_PPOZ
Medexpress

Opublikowano 02 lutego 2023, 13:27

Statystyki nie napawają optymizmem. Meldunki epidemiologiczne Państwowego Zakładu Higieny alarmują o tysiącach zakażeń lub podejrzeń zakażeń wirusem grypy, o setkach hospitalizacji i dziesiątkach zgonów. – Niestety, apogeum zachorowań jeszcze przed nami. Tak jak w latach ubiegłych należy się go spodziewać na przełomie lutego i marca. Mamy ostatni dzwonek na zaszczepienie się przeciwko temu śmiertelnie groźnemu wirusowi – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Najgroźniejsze są powikłania po grypie, i to właśnie ich najbardziej należy się obawiać. Do najczęstszych należą: zapalenie płuc i mięśnia sercowego. Najbardziej narażone są osoby przewlekle chore, starsze, dzieci, z osłabioną odpornością.

– I właśnie tej grupie szczególnie zalecamy szczepienia. Jeśli nadal jesteśmy zdrowi, powinniśmy natychmiast się zaszczepić. Już po siedmiu dniach od podania szczepionki organizm wytwarza przeciwciała. Wprawdzie są to przeciwciała w początkowej fazie, jednak dają dużą szansę na to, że nawet jeśli zachorujemy, to objawy będą zdecydowanie lżejsze, a co najważniejsze… unikniemy powikłań – podkreśla Bożena Janicka.

Niestety, z danych resortu zdrowia wynika, że ciągle niewiele osób decyduje się na szczepienia przeciwko grypie. Dotychczas to zaledwie 700 tysięcy Polaków.

– Pamiętajmy, że oprócz grypy, w tym roku zagraża nam prawdziwa mieszanka drobnoustrojów. Nadal COVID-19, RSV (najczęstsza przyczyna ostrych zakażeń układu oddechowego wśród dzieci, nierzadko kończąca się zgonem wśród pacjentów poniżej szóstego miesiąca życia), a także adenowirusy – patogeny odpowiadające za infekcje wirusowe u dzieci oraz dorosłych. Szczepionka przeciwko grypie z pewnością osłabi jej przebieg i dalsze konsekwencje zdrowotne. Nie powinniśmy też zapominać o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 – podkreślają lekarze PPOZ, nieustannie apelując o zachowanie szczególnej ostrożności.

We wszystkich przypadkach – zakażenia przenoszone są drogą kropelkową, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać złotej zasady DDM (dystans-dezynfekcja-maseczka).

Źródło: PPOZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

lekarze PPOZ / grypa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31