Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Walenty Zajdel

Na czym zarabiają apteki?

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 17 sierpnia 2022 08:22

Na czym zarabiają apteki?  - Obrazek nagłówka
W Europie agencje oceny technologii medycznych (HTA-Health Technology Assessment) naukowo zajmują się sprawami dotyczącymi procesu refundacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz doradzają ministrom zdrowia w poszczególnych krajach w podejmowaniu decyzji refundacyjnych.

W Polce minister zdrowia wydaje co dwa miesiące obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Oczywistym jest, że segment leków refundowanych jest najważniejszy, ponieważ te leki pozwalają na wyleczenie choroby oraz poprawiają jakość życia. Skoro tak, to dlaczego apteki mają znikomą marżę w segmencie leków refundowanych, natomiast hurtownie farmaceutyczne ponoszą straty na dystrybucji leków refundowanych.
Apteki powinny godziwie zarabiać przede wszystkim na asortymencie specyficznym dla prowadzonej działalności - na lekach refundowanych, czyli najważniejszych. Obecnie apteki mają większy dochód ze sprzedaży suplementów diety czy kosmetyków niż z leków refundowanych. Jest to sytuacja niewłaściwa i niepokojąca.
W dniu 9 sierpnia 2022 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa na temat szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023. Społeczeństwo zostało wprowadzone w błąd, ponieważ ani wiceminister zdrowia ani Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej nie powiedzieli, że szczepienia będą wykonywane maksymalnie w 10% aptek w Polsce (jak dobrze pójdzie).
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dodatkowo zadeklarował, że trwają prace nad podwyższeniem marż aptek na leki refundowane. Ustawa o refundacji leków weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Od dziesięciu lat kolejni ministrowie zdrowia deklarują, że ta ustawa zostanie znowelizowana. I co? I nic. Dlatego w przypadku kolejnej deklaracji należy zachować zasadę zmniejszonego zaufania - podobnie do zasady w ruchu drogowym. Od deklaracji słownej do aktu prawnego, który wejdzie życie jeszcze bardzo daleka droga.
W sezonie grypowym 2021/2022 w aptekach wykonano tylko około 8 500 szczepień, co stanowi zaledwie 2 promile wszystkich szczepień przeciw grypie wykonanych w Polsce.
Zdumiewające, że Pani Prezes NRA oraz cała Naczelna Rada Aptekarska nie domagają się, aby wszystkie apteki ogólnodostępne w Polsce godziwie zarabiały na lekach refundowanych, tylko zajmują się marginalnym tematem, jakim są szczepienia przeciw grypie.

W Centrum Prasowym PAP 10 sierpnia 2022 r. odbyła się debata „Co nowego w sezonie szczepień przeciwko grypie 2022/23 – perspektywa pacjenta”. W czasie tej debaty została przekazana kłamliwa informacja, że "w Europie szczepienia w aptekach prowadzone są w 19 krajach". Prawdziwa informacja jest następująca: w Europie farmaceuci w aptekach szczepią tylko w ośmiu krajach: Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Szwajcaria, Dania, Norwegia, Grecja. Ponadto w pięciu krajach: Włochy, Holandia, Szwecja, Finlandia, Estonia szczepienia w aptekach są wykonywane przez pielęgniarki, które dyżurują w określonych godzinach w aptekach.

mgr farm. Walenty Zajdel

Zobacz także

Leszek Borkowski
Dr n. farm. Leszek Borkowski

Mały chemik

15 sierpnia 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Naczelna Rada Aptekarska jest nieskuteczna

19 sierpnia 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Mgr farm. Walenty Zajdel

Braki leków

22 sierpnia 2022
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Śmieszna nagroda

23 września 2022
Michal-Modro-3
7 października 2022
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Najskuteczniejszy lek na odchudzanie?

30 stycznia 2023