Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 17 maja 2024 08:44

Od „małpeczki” do „małpeczki” - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Jakiś czas temu mój Syn zapragnął mieć psa. Udaliśmy się więc do schroniska i otrzymaliśmy małą suczkę, która z nami jest już kilka lat. Sunia jest mojego Syna, ale jak to często bywa część wychodzenia z nią na spacery spadła na rodziców, w tym na mnie. Suczka co jakiś czas przystaje aby oznaczyć teren i ja wtedy przystaję wraz z nią. I co wtedy widzę pod pobliskim krzaczkiem? „Małpeczka”. I tak sobie idziemy: ona przystaje, ja przystaję i niemal za każdym razem kolejna „małpeczka” (butelka po 100 ml wódki). To moim zdaniem pokazuje skalę ukrytego alkoholizmu w Polsce. Małpeczkę można za kilka złotych kupić na każdej stacji nomen omen „benzynowej”, zatankować: gul-gul i szybko pozbyć się dowodu. Alkohol na stacjach benzynowych to autorski pomysł polskiej transformacji ustrojowej – zbrodnicza „Komuna” na to nie pozwalała. A tu proszę: benzyna dla samochodów, a alkohol dla kierowców.

Tzw. „Małpeczki” to też autorski pomysł transformacji ustrojowej – za Komuny najmniejszym opakowaniem była ćwiartka, a standardowym pół litra. Za półlitrówkę w skupie można było dostać złocisza, więc albo jej nie wyrzucano albo szybko zbierano. Ale mało kto mógł wypić pół litra jednym haustem i udawać, że jest trzeźwy. Opowiadano mi, że ten sam problem był w Rosji za czasów Gorbaczowa, który zwalczał pijaństwo. Wtedy, jak ktoś potrzebował się napić to wypatrywał na ulicy gościa z jednym, dwoma lub trzema palcami na pole płaszcza. Oznaczało to, że facet ma pół litra i potrzebuje jeszcze odpowiednio: jednego, dwóch lub trzech, aby to rozpić. Gościowi wręczało się standardową liczbę rubelków, wchodziło z nim do bramy: gul-gul i jeszcze jako bonus dostawało się „ogórca” na zagrychę. Jako niepijący nie wiem, czy ta „cywilizacja” dotarła również do nas, ale z pewnością zanim ówczesna opozycja obaliła godzinę trzynastą jakoś sobie radzono.

Cytując klasyka: „w Polskę idziemy!”

Podobne artykuły

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Salonik VIP 2

22 czerwca 2026
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Salonik VIP

18 czerwca 2026
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Niszczenie zawodu lekarza

10 czerwca 2026
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Komórki CAR-T na maturze

18 maja 2026
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Ocalić od zapomnienia

24 kwietnia 2026

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

KANCELARIA_CZYZEWSCY26995_poziom
Katarzyna Czyżewska

SZNUR w nowej wersji

19 czerwca 2026
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Edukacja zdrowotna 2.0

10 kwietnia 2026
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Jest porodówka w Lesku, czy jej nie ma?

23 marca 2026
KANCELARIA_CZYZEWSCY26995_poziom
Katarzyna Czyżewska

Rok 2025 w legislacji: krótkie podsumowanie

19 stycznia 2026
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

50 lat Szpitala na Banacha

17 lipca 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

HPV: szczepienia powróciły na pełzającą ścieżkę wzrostu

28 czerwca 2025
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Litwo, Matczyzno moja!

3 marca 2025
marek derkacz
14 lutego 2025