Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 24 czerwca 2024 18:11

Recepty pod specjalnym nadzorem - Obrazek nagłówka
Lekarze nie mają wątpliwości: trzeba wzmocnić nadzór nad receptami na opioidy, by zmniejszyć ryzyko wystawiania ich bez potrzeby, a mówiąc wprost, bo chyba już na to najwyższa pora – w celach przestępczych.

W sprawie leków opioidowych poruszamy się bowiem między dwoma skrajnościami: duża grupa pacjentów, którzy wymagają podawania silnych leków przeciwbólowych, przede wszystkim w stanach terminalnych choroby nowotworowej, ma problemy z uzyskaniem i realizacją recept, z drugiej – pojawiają się (incydentalnie na szczęście) przypadki, gdy lekarskie PWZ służy do produkcji recept na użytek działalności przestępczej. Tak naprawdę, polskich lekarzy raczej nie trzeba edukować o koniecznej przy ordynowaniu opioidów ostrożności, i to chyba jest główna tarcza, jaka chroni nas przed powtórzeniem błędów zza oceanu.

W ubiegłym tygodniu, gdy minister zdrowia informowała o wydaniu zarządzenia, na podstawie którego do resortu zdrowia Centrum e-Zdrowia codziennie będzie przysyłać raport dotyczący wystawiania silnych opioidów (raport będzie zatrzymywał się na danych lekarzy, wystawiających recepty) media informowały szeroko o lekarce (zatrzymanej w marcu), która przez długi czas wystawiała recepty – w sumie około ośmiuset – na leki opioidowe, również fentanyl, na nazwiska niczego nieświadomych pacjentów. Sprawa wyszła na jaw, gdy szpital, w którym była zatrudniona, otrzymał informację od krewnego jednego z pacjentów, na którego IKP znalazły się właśnie takie leki, z których nigdy nie korzystał. Kontrola potwierdziła nieprawidłowości, szpital zawiadomił organa ścigania, lekarce grozi osiem lat więzienia, zatrzymany (w maju) został również jej wspólnik, mężczyzna, któremu sprzedawała recepty.

Mężczyzna zrealizował recepty na 1,6 tys. opakowań. - Łączna wartość tych refundowanych farmaceutyków została oszacowana na około 450 tysięcy złotych – ogłosiła policja. Brakuje informacji, jak długo trwał cały proceder. Można jednak zakładać, że wystarczająco długo, by postawić pytanie o brak reakcji NFZ. Trudno nie przywołać „afery mlekowej” i karania lekarzy za tzw. nienależną refundację dlatego, że preparat mlekozastępczy dla niemowląt przepisywali dzieciom o kilka tygodni czy miesięcy starszym. Po latach walki garstka lekarzy ma szansę na umorzenie kar, być może większa liczba, którzy wcześniej zrezygnowali z walki i poddali się karze, zdecyduje się na dochodzenie sprawiedliwości przed sądami.

Samo masowe wystawianie recept na tego typu leki jest czerwoną flagą, jeśli dochodzi do tego refundacja – alarmy nie tylko w CeZ, ale też pionie kontrolnym płatnika powinny wybrzmieć wystarczająco donośnie. Inaczej będziemy mieć paradoksalną sytuację, w której instytucje państwa same siebie rozgrzeszają z zaniechań i gnuśności, jednocześnie formułując oczekiwania, a jeśli nie zostają spełnione, również oskarżenia pod adresem pionu odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarskiego w związku z tempem, zbyt powolnym, w jakim środowisko lekarskie eliminuje tzw. czarne owce. Trudno nie zauważyć, że jeśli chodzi o działalność czysto kryminalną, odpowiedzialność spoczywa w pierwszej kolejności na instytucjach państwa, które uchwalają prawo i mają obowiązek skutecznie egzekwować jego przestrzeganie.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Minister zdrowia pieniędzy szuka w pustej kieszeni

30 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nobel dla robaczka

10 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023