CBA: Kolejne zatrzymanie w związku ze śledztwem dot. przetargów na sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2022, 08:57

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2022, 08:57

Tym razem na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika placówki służby zdrowia, który usłyszał zarzut „zakłócania przetargu publicznego na dostawę ambulansów wraz z wyposażeniem”.

Przypomnijmy, że w styczniu br, CBA zatrzymało 6 osób, w tym pracownika znanej firmy oferującej specjalistyczny sprzęt medyczny oraz 5 przedstawicieli placówek służby zdrowia. Zatrzymania miały związek z ustawianiem przetargów na sprzęt medyczny stanowiący wyposażenie szpitali. Chodzi o sprzęt ratowniczy wchodzący na wyposażenie nowych karetek pogotowia m.in. w postaci urządzeń do kompresji klatki piersiowej i defibrylatory. Łączna wartość zamówień objętych śledztwem, w których miało dojść do nieprawidłowości to ok. 5 milionów złotych! Wszyscy usłyszeli zarzuty zmowy przetargowej. W kwietniu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne 3 osoby.

Jak działał proceder? Przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny wchodził w nieformalne porozumienie z pracownikami odpowiedzialnymi za przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia lub bezpośrednio biorącymi udział w pracach komisji przetargowych. W rezultacie placówki publicznej służby zdrowia ogłaszały konkursy na dostawy sprzętu z wykorzystaniem kryteriów przygotowanych przez dostawcę tego typu urządzeń, który również ubiegał się o udzielenie zamówienia.

Proceder miał charakter ogólnokrajowy, a czynności przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego.

Postępowanie obejmuje lata 2019-2020 i zostało zainicjowane w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy CBA.

Źródło: CBA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

cba / przetargi / sprzęt medyczny
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30