Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Coraz więcej Amerykanów odbiera sobie życie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 czerwca 2018 10:43

Coraz więcej Amerykanów odbiera sobie życie - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Wskaźnik częstości samobójstw w USA wzrósł od 1999 roku o 25 procent – alarmuje CDC. Jakie są tego przyczyny?

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opublikowało raport na temat samobójstw w Stanach Zjednoczonych. Zgromadzone dane wskazują, że pomiędzy 1999 a 2016 rokiem liczba osób, które każdego roku odbierają sobie życie wzrosłą w USA średnio o jedną czwartą. W połowie stanów wskaźnik ten zwiększył się o ponad 30 procent. Tylko w 2016 roku w wyniku samobójstwa życie straciło ok. 45 tys. mieszkańców tego kraju.

- Niepokojące jest, że ponad połowa Amerykanów, którzy odebrali sobie życie, nie miała wcześniej zdiagnozowanych żadnych zaburzeń psychicznych – zauważa dr Anne Schuchat, I wicedyrektor CDC. - Samobójstwo jest obecnie jedną z 10 najczęstszych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych oraz jedną z trzech przyczyn (obok choroby Alzheimera i przedawkowania narkotyków), których częstość w ostatnich latach rośnie. Jest to więc poważny problem zdrowia publicznego – podkreśla specjalistka.

Jedynym stanem, w którym częstość samobójstw zmniejszyła się (o 1 proc.) od 1999 roku okazała się Nevada. Jednak i tam wskaźnik ten jest stosunkowo wysoki: 21-23/100 tys. mieszkańców, niemal dwukrotnie wyższy niż średnia dla USA.

Największą dynamikę wzrostu wskaźnika samobójstw – aż o 58 proc. - odnotowano w stanie Dakota Północna. Stanem z najwyższym wskaźnikiem samobójstw jest Montana (29/100 tys.), zaś najmniejszy odsetek mieszkańców targa się na swoje życia w Dystrykcie Kolumbii – 7/100 tys.

- Najczęstszą w USA metodą odebrania sobie życia było użycie broni palnej. Następnie powieszenie się, uduszenie oraz przedawkowanie leków (w 31 proc. - opioidów). W przypadkach przedawkowania, ustalenie, czy było ono umyślne nie zawsze jest proste – wyjaśnia dr Schuchat.

Wśród amerykańskich samobójców dominują mężczyźni, choć odsetek kobiet wzrasta. W grupie osób, które targnęły się na swoje życie nie mając zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych mężczyźni stanowią 84 proc., zaś wśród pacjentów z taką diagnozą – 69 procent.

Wśród Amerykanów (zarówno z diagnozą psychiatryczną, jak i bez niej) najczęstszymi przyczynami samobójstw w 2015 roku były:

  • Problemy w związkach i zawody miłosne (42%)
  • Skutki nadużywania substancji psychoaktywnych (28%)
  • Załamanie psychiczne (29%)
  • Problemy z pracą i kłopoty finansowe (16%)
  • Choroba somatyczna (22%)
  • Konflikt z prawem (9%)
  • Utrata domu/mieszkania (4%)

Większy wzrost odsetka samobójstwa na obszarach wiejskich autorzy raportu wyjaśniają na kilka sposobów – przede wszystkim są to czynniki ekonomiczne, słabszy dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej oraz większa stygmatyzacja chorych psychicznie, w wyniku której rzadziej niż mieszkańcy miast szukają pomocy.

Źródła: CNN / CDC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także