Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NHS ma wstępne wyniki oceny skuteczności testu Galleriego. Będzie przełom w onkologii?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 czerwca 2023 10:38

NHS ma wstępne wyniki oceny skuteczności testu Galleriego. Będzie przełom w onkologii? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Naukowcy twierdzą, że badanie krwi umożliwiające wykrycie ponad 50 rodzajów raka osiągnęło bardzo obiecujące wyniki w dużym badaniu przeprowadzonym przez National Health Service.

Test prawidłowo wykrył dwa na trzy nowotwory u 5000 osób, które odwiedziły swojego lekarza rodzinnego z podejrzanymi objawami. W 85 proc. tych pozytywnych przypadków test wskazał również pierwotne miejsce rozwoju raka.

Czym jest test Galleriego?

Test Galleriego poszukuje wyraźnych zmian we fragmentach kodu genetycznego, które wyciekają z różnych nowotworów. I choć naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że test jest nadal w fazie "roboczej", to dalej może pomóc zwiększyć liczbę wykrywanych nowotworów. Test jest szczególnie dobry w wykrywaniu trudnych do wykrycia nowotworów, takich jak nowotwory głowy i szyi, jelita grubego, płuc, trzustki i gardła.

U ponad 350 osób z Anglii i Walii biorących udział w badaniu - największym tego rodzaju badaniu u pacjentów z objawami wskazującymi na prawdopodobieństwo rozwijającego się nowotworu – zdiagnozowano w kolejnym etapie raka już przy użyciu tradycyjnych metod diagnostycznych, takich jak biopsja.

Chociaż test nie był wystarczająco dokładny, aby "wykluczyć raka", okazał się bardzo przydatny dla pacjentów, powiedział główny badacz prof. Mark Middleton. Potwierdził też, że test był w 85 proc. dokładny w wykrywaniu źródła nowotworu, co – jak podkreślił- może być naprawdę pomocne, ponieważ bardzo często na początku diagnozowania pacjenta źródło raka nie jest od razu rozpoznane.

NHS stosuje test Galleriego, opracowany przez kalifornijską firmę Grail, także u tysięcy osób bez objawów, aby sprawdzić, czy możliwe jest rozpoznanie ukrytych nowotworów. Wstępne wyniki spodziewane są w przyszłym roku, a jeśli badanie się powiedzie, NHS planuje rozszerzyć wdrożenie testu na kolejny milion osób w 2024 i 2025 roku.

Doktor David Crosby z Cancer Research UK powiedział, że wyniki badania sugerują, że test ten może być wykorzystywany do wspierania lekarzy pierwszego kontaktu w dokonywaniu ocen klinicznych - ale potrzeba znacznie więcej badań, w ramach większej próby, aby sprawdzić, czy może on poprawić ocenę lekarza pierwszego kontaktu i ostatecznie wyniki pacjentów".

Krajowy dyrektor NHS ds. nowotworów, prof. Peter Johnson, twierdzi, że badanie to jest pierwszym krokiem w sprawdzeniu nowego sposobu na jak najszybszą diagnostykę raka. Wcześniejsze wykrywanie raka ma kluczowe znaczenie, a ten test może pomóc rozpoznać więcej nowotworów na wcześniejszym etapie i uratować życie tysiącom osób.

Źródło: BBC Health

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także