Czy wirus zika rzeczywiście zagraża Europie?

Medexpress

Opublikowano 25 lutego 2016, 13:30

Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 25 lutego 2016, 13:30

Pierwsze przypadki osób z pozytywnym testem na obecność wirusa zika zanotowano już w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Wirus zika jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Bardzo często zakażenie przebiega bezobjawowo, u części osób występują objawy podobne do malarii (bóle głowy, mięśni, gorączka, bóle i obrzęki stawów, wysypka).

Symptomy pojawiają się zazwyczaj do dwóch tygodni od zakażenia i nie trwaj dłużej niż tydzień. Ponieważ objawy odpowiadają również zwykłym chorobom wirusowym, ciężko je prawidłowo zdiagnozować i połączyć z ukąszeniem komara.

Na chorobę wywoływaną wirusem zika nie ma lekarstwa, walczy się jedynie z objawami choroby, np. poprzez zbicie gorączki, czy dolegliwości bólowych itp. Nie istnieje również szczepionka przeciwko temu wirusowi.

Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Naukowcy posiadają coraz więcej dowodów na to, że zakażenie wirusem Zika powoduje pojawienie się mikrocefalii (małogłowie) u dzieci. Najwięcej takich przypadków zaobserwowano w Brazylii, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt.

Wirus może być groźny także dla mieszkańców Europy. Komary oczywiście tu nie przylecą, natomiast okazuje się, że przywożą je turyści. Pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, ostatnio także w Rosji.

Objawy i prewencja

Wszystkim osobom podróżującym w rejony występowania wirusa WHO zaleca ostrożność i rekomenduje następujące środki zapobiegawcze:

  • Jeżeli to możliwe należy ograniczyć w najbliższym czasie wyjazdy w rejony występowania wirusa zika. Szczególnie niewskazane jest to dla kobiet w ciąży lub starających się o dziecko.
  • Unikanie ukąszenia komarów poprzez: stosowanie moskitier i innych osłon uniemożliwiających przedostanie się komarów do wnętrza budynków; używanie preparatów na komary i owady, noszenie odpowiedniego ubrania – długie spodnie, długie rękawy, czapka i kryjące stopę buty.

Jeśli pomimo zastosowania środków ostrożności zaobserwujemy poniższe objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem:

  • umiarkowana gorączka,
  • bóle głowy,
  • plamista lub grudkowa wysypka,
  • bóle mięśni i stawów, głównie tych mniejszych, np. rąk czy stóp,
  • obrzęki stawów,
  • zapalenie spojówek.

Rekomenduje się, aby osoby wybierające się do Ameryki Południowej przed każdym wyjazdem sprawdziły informacji dotyczących bezpieczeństwa, które znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Polak za granicą”.

Wirus zika po raz pierwszy wykryto w latach 40 w Ugandzie. Od tego czasu rozprzestrzenił się na środkową i zachodnią część Afryki, a także na część Azji i region Pacyfiku. W ciągu dwóch ostatnich lat odnotowano jego obecność w niektórych krajach Ameryki Południowej i Środkowej (Brazylia, Kolumbia, Surinam, Meksyk, Salwador, Gwatemala, Paragwaj oraz Wenezuela), a także w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Newsrm.tv

WARTO PRZECZYTAĆ
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

wirus Zika / Zika
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30