Dr Gmyrek: leczymy pacjentki kompleksowo

Renata Furman

Opublikowano 14 pazdziernika 2016, 08:52

Renata Furman

Opublikowano 14 pazdziernika 2016, 08:52

Niedawno w Szpitalu im. Świętej Rodziny na Madalińskiego w Warszawie został w pełni oddany blok operacyjny. Jakim sprzętem dysponują Państwo na nowym bloku operacyjnym?

Nasz nowy blok operacyjny wyposażony jest w sześć nowoczesnych sal operacyjnych w pełni wyposażonych, posiadających aparaturę laparoskopową. Możemy na niej wykonywać wszelkie typy operacji z zakresu ginekologii, uroginekologii, ginekologii onkologicznej, a także chirurgicznej. Na bloku zgromadzony jest kompletny sprzęt do wykonywania nawet najtrudniejszych operacji onkologicznych a także, o czym już wspomniałem, sprzęt laparoskopowy do wykonywania operacji endoskopowych w ginekologii onkologicznej, onkologii i w chirurgii.

W jaki sposób i w jakich schorzeniach pomagają Państwo pacjentom?

Nasz oddział oferuje pacjentkom leczenie wszelkich schorzeń ginekologicznych, które dotykają kobiety. Wykonywane są operacje z zakresu leczenia niepłodności. I tu dysponujemy nowoczesnym sprzętem laserowym do leczenia tego typu schorzeń. Przy wykorzystaniu właśnie tego sprzętu laserowego operujemy m.in. endometriozę. Wykonujemy operacje ginekologiczne ostre i planowe. Gałęzią przez nas tu hołubioną jest ginekologia onkologiczna i uroginekologia. Są to podstawowe elementy naszego działania, a które oczywiście wynikają po prostu z potrzeb zdrowotnych Polek. Zwiększająca się liczba nowotworów wymaga obecnie od nas tego, byśmy zajmowali się tą problematyką. Podobnie zaburzenia statyki narządu rodnego spowodowały, że stworzyliśmy pododdział zajmujący się tą problematyką.

Oferują też Państwo możliwość operacji plastycznych w zakresie ginekologii.

Są one tylko pewnym elementem całego leczenia. Mówimy tu o operacjach zaburzenia statyki narządu rodnego, plastycznych, nietrzymania moczu, operacjach przy użyciu taśm, siatek, które pozwalają kobietom lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Czy te wszystkie zabiegi, operacje wykonywane są bezpłatnie tzn. w ramach ubezpieczenia w NFZ?

Oczywiście. Wszelkie operacje tego typu wykonujemy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i są refundowane przez NFZ. Pacjentki nie ponoszą za to kosztów.

Czy wobec tego pacjentki czekają u Państwa w kolejkach, żeby tym nowoczesnym operacjom i zabiegom, często ratującym życie, móc się poddać?

Nasze możliwości operacyjne są duże – sześć sal operacyjnych. Nasz zespół jest gotowy na wykonanie większej liczby operacji. Pewnym problemem, z którym boryka się większość szpitali, jest kontraktowanie usług. Mamy pewnego rodzaju limity i musimy je rozłożyć na poszczególne miesiące. Kolejka na chwilę obecną to dwa, trzy miesiące na nasze zabiegi.

Czyli, przy wyższym finansowaniu przez narodowego płatnika „moce przerobowe” oddziału byłyby znacznie większe i mogliby Państwo przyjąć więcej pacjentek?

Tak. I powiem więcej, że czynimy starania o zwiększenie kontraktu. Pewnym, dobrym krokiem w tym kierunku było leczenie chorób nowotworowych w ramach DILO. To pozwoliło zwiększyć pulę kontraktu na leczenie pacjentek nieonkologicznych. Na pewno był to krok w dobrą stronę. Przesunęliśmy drobne zabiegi do lecznictwa ambulatoryjnego. Staramy się rzeczywiście wyjść z jak największą ofertą dla pacjentek w ramach kontraktu. Natomiast, zapotrzebowanie na nasze usługi jest dość duże. Nie ukrywam, że chciałbym móc więcej pacjentek leczyć i operować.

Mówiliśmy o operacjach onkologicznych, chirurgicznych. Czy wobec tego Państwo tu w szpitalu im. Świętej Rodziny dysponują chemioterapią, pełnym leczeniem pacjentek z problemami onkologicznymi?

Na terenie naszego szpitala funkcjonuje oddział onkologii z pododdziałem ginekologii onkologicznej i urologicznej, który świadczy pełne usługi w zakresie chorób ginekologicznych, jak i schorzeń nowotworowych. Na terenie naszego szpitala funkcjonuje bardzo dobrze oddział chirurgii onkologicznej. Leczenie onkologiczne jest interdyscyplinarne. W skład tego oddziału wchodzi pododdział onkologii klinicznej. Pacjentka, która do nas trafi na leczenie ma zaproponowane je kompleksowo. Odbywają się tu kominki onkologiczne w ramach kart DILO – szybkiej ścieżki onkologicznej. Pacjentka jest kwalifikowana do odpowiedniej metody leczenia chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii. Jest ona w naszym ośrodku przejmowana i leczona kompleksowo. Oczywiście nie posiadamy oddziału radioterapii, ale ośrodki z nami współpracujące, Centrum Onkologii w Warszawie oraz szpital w Wieliszewie, przejmują nasze pacjentki.

Do niedawna szpital Świętej Rodziny kojarzył się przede wszystkim z profilem położniczym, ginekologiczno-położniczym. Gdybyśmy przez chwilę zatrzymali się przy onkologii. Czy prowadzą Państwo też trudne przypadki pacjentek, które są w ciąży a jednocześnie wymagają leczenia onkologicznego?

Wydaje mi się, że na terenie Polski niewiele jest ośrodków, które rzeczywiście mogłyby takiej pacjentce zaproponować kompleksowe leczenie schorzeń nowotworowych, jakie proponujemy w naszym szpitalu. Nowotwory narządu rodnego i nowotwory piersi, tak częste wśród kobiet szczególnie w ciąży, mogą być operowane i leczone systemowo w naszym ośrodku. A to jest problem wielu szpitali onkologicznych, które nie posiadają oddziału położnictwa. Pacjentka po leczeniu chemicznym czy w trakcie leczenia onkologicznego z powodu raka piersi może przebywać w naszym szpitalu, w którym znajdują się oddziały chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, jak i oddział patologii ciąży. Wydaje się, że nasz ośrodek jest szczególnie predysponowany do leczenia tego typu schorzeń.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szpital im. Św. Rodziny
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31