Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 22.02.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 lutego 2023 09:53

Skrót wiadomości Medexpressu - 22.02.2023 r. - Obrazek nagłówka

– To może być najlepszy rok dla refundacji, czyli najlepszy rok dla pacjentów – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. W ten sposób skomentował zmiany, jakie przynosi nowa, marcowa lista leków refundowanych. – W niecałe dwa miesiące wprowadziliśmy do finansowania z budżetu aż 42 terapie. Naszą szczególną troską są choroby onkologiczne i tzw. schorzenia rzadkie – napisał szef resortu zdrowia. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku polscy pacjenci zyskali dostęp do 31 nowoczesnych terapii w zakresie wskazań onkologicznych i 11 nieonkologicznych. 19 z tych terapii odnosi się do chorób rzadkich i ultrarzadkich.

Do manifestacji pielęgniarek i położnych doszło wczoraj w Tarnowie. To pokłosie konfliktu między pielęgniarkami a dyrekcją szpitala im. Św. Łukasza. 140 osób z tytułem magistra i specjalizacją nie otrzymało gwarantowanych w ustawie podwyżek. „Sprzeciwiamy się degradacji pielęgniarek i położnych i zaniżonym wynagrodzeniom dla pielęgniarek z dużym doświadczeniem po liceum medycznym. Wzywamy wszystkie pielęgniarki i położne z całej Polski do udziału w proteście. Stop degradacji. Stop dyskryminacji”, z takimi hasłami szli uczestnicy manifestacji połączonej z przemarszem spod szpitala im. Edwarda Szczeklika do szpitala św. Łukasza.

Zainteresowanie opieką koordynowaną w POZ jest większe niż się spodziewano – informuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni minionego roku zgłosiło się o 10 proc. więcej przychodni. Przewiduje się, że do końca bieżącego roku ta liczba może wzrosnąć nawet do 30 proc. Co miało na to wpływ? To wynegocjowane przez Federację Porozumienie Zielonogórskie warunki kontraktowania świadczeń w ramach opieki koordynowanej w POZ skutecznie zachęcają placówki do składania wniosków o przystąpienie do programu. Jak wskazuje federacja, nie brakuje problemów organizacyjnych związanych z wdrażaniem opieki koordynowanej. Mimo to placówki – nawet te bardzo małe, chętnie podejmują wyzwanie i składają wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej. W samym województwie lubelskim aż 85 proc. poradni należących do Federacji Porozumienie Zielonogórskie złożyło taki wniosek.

Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zgodnie z którym zwiększy się katalog substancji czynnych, zawartych w lekach jakie będą mogły ordynować pielęgniarki. Do ich uprawnień dojdzie też możliwość kierowania pacjentów na więcej badań diagnostycznych. Pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły realizować świadczenia profilaktyczne w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Natomiast świadczeniobiorcy będą mogli uzyskać od pielęgniarki lub położnej POZ zlecenie na badania biochemiczne krwi: stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów. Równocześnie w grupie badań mikrobiologicznych dodano badanie diagnostyczne – test antygenowy SARS-CoV-2 uzyskiwany za pomocą Systemu Dystrybucji Szczepionek. Wprowadzona zmiana umożliwi pielęgniarkom i położnym wystawianie skierowania na wykonanie testów antygenowych służących do wykrywania obecności antygenów wirusa SARS-CoV-2, co przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń diagnostycznych. Pielęgniarki i położne będą mogły samodzielnie ordynować substancje czynne z grupy leków przeciwzakaźnych stosowanych w chorobach dróg moczowych oraz z grupy leków stosowanych do leczenia trudno gojących się ran i oparzeń, wystawiać recepty i zlecenia na cewniki urologiczne niepowlekane, opatrunki z grupy opatrunków hydrożelowych oraz hydrożelowych złożonych. Ponadto wykaz wyrobów medycznych do ordynowania i zlecania przez pielęgniarki i położne został uzupełniony o paski do oznaczania glukozy i ciał ketonowych w moczu oraz igły do insulin.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Szpital-na-OIOMIE-1
25 października 2022
w-pigulce-2211
22 listopada 2022
w-pigulce-0112
1 grudnia 2022
w-pigulce-1101
11 stycznia 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-2302
23 lutego 2023