E-skierowanie receptą na kolejki do specjalistów?

Medexpress

Opublikowano 19 lutego 2019, 07:50

165494969 Fot. Thinkstock
Medexpress

Opublikowano 19 lutego 2019, 07:50

Od 2021 r. skierowania będą wystawiane obowiązkowo w wersji elektronicznej, w tej chwili, od połowy października 2018, trwa pilotaż. Docelowo zostanie on przeprowadzony w około dwustu placówkach.

- Pilotaż będzie się rozszerzał, aż będziemy mieli możliwość wystawiania e-skierowań w całej Polsce. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko wygodniej korzystać z systemu ochrony zdrowia, ale również w sposób bardziej optymalny wykorzystywać zasoby systemu – stwierdził Szumowski. Dzięki e-skierowaniom skróci się czas, jaki lekarze przeznaczają na obsługę pacjenta. Wyeliminowany zostanie również problem nieczytelnych skierowań. E-skierowania nie da się zgubić ani zniszczyć – zniknie więc problem konieczności powtarzania wizyt przez pacjentów. Zniknie też zmora polskiego systemu ochrony zdrowia, wydłużająca kolejki – zapisywanie się, na podstawie jednego skierowania, do kilku kolejek. Wprowadzenie e-skierowań wykluczy taką możliwość. Po dokonaniu pierwszego zapisu skierowanie zostanie automatycznie oznaczone jako „w realizacji” i jego ponowne użycie do zapisania się u innego świadczeniodawcy nie będzie możliwe.

Jest to również rozwiązanie wygodne dla pacjenta: e-skierowania nie trzeba osobiście dostarczać do placówki medycznej, aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić.

Wkrótce na stronie http://mapa.pacjent.gov.pl będzie można sprawdzić, gdzie można otrzymać lub zrealizować e-skierowanie.

E-skierowania wystawiają i cyfrowo podpisują pracownicy medyczni. Jeśli pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta - dostaje dane dostępowe e-skierowania w wybranej przez siebie formie: SMS-a lub e-maila. Jeśli pacjent nie ma IKP - otrzymuje wydruk informacyjny. Pacjent wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane (jedynym ograniczeniem jest to, że placówka musi brać udział w pilotażu). Dane dostępowe do e-skierowania pacjent podaje osobiście lub telefonicznie i po pozytywnej weryfikacji zostaje zapisany na wizytę.

W tej chwili trwają ostatnie przygotowania do kolejnej fazy pilotażu, która już obejmie pacjentów. Od 1 kwietnia skierowania w postaci elektronicznej będą wystawiane m.in. na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badanie tomografii komputerowej i rezonans magnetyczny.

Jest też już gotowy wykaz świadczeń opieki zdrowotnej, dla których będą wystawiane e-skierowania, (określony w rozporządzeniu ministra zdrowia). Mają to być „skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne - między innymi na badania medycyny nuklearnej, na badania tomografii komputerowej, na badania rezonansu magnetycznego, na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, na badania echokardiograficzne płodu”.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pilotaż / e-skierowania
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28