EMA rekomenduje „miksowanie” szczepionek

Medexpress

Opublikowano 07 grudnia 2021, 15:33

Medexpress

Opublikowano 07 grudnia 2021, 15:33

Unia Europejska doświadcza obecnie rosnącej liczby zakażeń podczas trwającej pandemii COVID-19, a także wzrostu liczby hospitalizacji. Statystyki pokazują, że szczepienia nadal zapobiegają ciężkiej chorobie lub śmierci, a także, że liczba hospitalizacji i zgonów pozostaje najniższa w tych państwach członkowskich, w których odsetek szczepień jest najwyższy.

Nie zmienia to jednak podejście naukowców, którzy cały czas badają wpływ szczepionek na ludzki organizm oraz próbują znaleźć sposoby, które zoptymalizowałyby szczepienia, tak by zapewniały one najwyższy poziom ochrony przed COVID-19.

Z tego powodu Europejska Agencja Leków (EMA) przeanalizowała dostępne wyniki badań i postanowiła podać nowe wytyczne dotyczące szczepień. Według nich, pacjenci mają otrzymywać szczepionki różnych producentów w przypadku drugich dawek bądź tzw. boosterów.

- Dowody z badań nad szczepieniami heterologicznymi sugerują, że połączenie szczepionek zawierających wektory wirusowe i szczepionek mRNA wytwarza dobre poziomy przeciwciał przeciwko wirusowi COVID-19 (SARS-CoV-2) i wyższą odpowiedź komórek T niż przy użyciu tej samej szczepionki (szczepienie homologiczne ) w schemacie podstawowym lub przypominającym – czytamy w oświadczeniu EMA.

Rekomendacja ma również na celu zapewnienie ciągłości szczepienia np. w momencie gdy brakuje preparatu, który był użyty jak pierwsza dawka u danego pacjenta.

- Chociaż trwają badania mające na celu dostarczenie większej liczby dowodów na długoterminowe bezpieczeństwo, czas trwania odporności i skuteczność rozwiązania, to zastosowanie schematów heterologicznych może zapewnić elastyczność w zakresie opcji szczepień, w szczególności w celu zmniejszenia wpływu na rozpowszechnianie szczepionki, jeśli szczepionka nie będzie dostępna dla jakiegokolwiek powodu. – napisała EMA w swoim oświadczeniu.

Rekomendacja dotyczy oczywiście tylko szczepionek, które zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, ale agencja nie wyklucza badań nad innymi preparatami w przyszłości.

Źródło: EMA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

EMA / Europejska Agencja Leków / COVID-19 / szczepionki na covid / szczepienia przeciw koronawirusowi
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30