Tydzień Pacjencki:

Innowacja w rehabilitacji chorych na raka piersi

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2022, 14:21

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2022, 14:21

Nowoczesne metody i techniki operacji piersi stosowane u pacjentek z rakiem piersi wymagają wprowadzenia zmian postępowania w obszarze rehabilitacji pacjentek z rakiem piersi. Powstaje właśnie projekt, dzięki któremu fizjoterapeuci wspólnie z chirurgami opracowują aktualne zalecenia. Dla pacjentek staną się dostępne za pomocą vortalu, który będzie personalizował program rehabilitacji domowej dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu raka piersi. Zakres ćwiczeń zostanie dostosowany do metody i techniki jaką został wykonany zabieg chirurgiczny oraz czasu jaki upłynął od operacji.

Vortal będzie pomocny dla pacjentów, którzy oczekują w kolejce do fizjoterapeuty wiele miesięcy pozostając zagubionym, bez fachowego wsparcia.

Wraz z dynamicznym rozwojem chirurgii piersi nastąpiły zmiany w podejściu do rehabilitacji po zabiegu. Chcemy tę wiedzę usystematyzować i przekazać przy pomocy vortalu przede wszystkim dla pacjentów, ale myślę ze skorzystają również z tego rozwiązania chirurdzy i fizjoterapeuci. Podpowiemy jakie ćwiczenia są bezpieczne i zalecane w zależności od rodzaju zabiegu oraz czasu jakiego od niego upłynął – mówi Ewelina Puszkin, wiceprezes fundacji.

Nad projektem pracują wybitni specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej m. in. Prof. Dawid Murawa, Prof. Agnieszka Kołacińska, dr Daniel Maliszewski, dr Paweł Kabata oraz doświadczeni fizjoterapeuci z wielu ośrodków onkologicznych w kraju m.in. dr hab. Sławomir Marszałek, dr Maciej Górecki, dr Katarzyna Zubrewicz, mgr Anna Woźniak-Marciniak.

Obejrzyj relacje z inauguracji projektu, sprawdź co mówią o projekcie eksperci:

Projekt realizowany jest przez Fundację OmeaLife z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w obszarze nr. 3 (Wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie), koordynowanego przez Fundację im. Stefana Batorego.

Źródło: Fundacja OmeaLife

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rehabilitacja / onkologia / Fundacja OmeaLifa / OmeaReh
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28