Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Brakuje szczepionek przeciwko grypie. Biuro RPO występuje do resortu zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 listopada 2023 13:31

Brakuje szczepionek przeciwko grypie. Biuro RPO występuje do resortu zdrowia - Obrazek nagłówka
Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34910970
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga na niedostępność szczepionki przeciw grypie. Zgłaszająca ją kobieta nie mogła dostać drugiej dawki preparatu po zaszczepieniu dziecka pierwszą dawką. RPO interweniuje w Ministerstwie Zdrowia.

Do Biura RPO wpłynęło pismo w sprawie dostępu do szczepionki przeciw grypie. Wnioskodawczyni wskazała w nim, że nie ma informacji o sposobie dystrybucji oraz dostępu do jednej ze szczepionek przeciw grypie.

Po zaszczepieniu 4-letniego dziecka pierwszą dawką kobieta, czekając na dostępność drugiej dawki preparatu, dowiedziała się, że nie będzie dostawy szczepionki. Mimo ciągłego kontaktu z aptekami i ich monitorowania, wnioskodawczyni nie udało się nabyć szczepionki na rynku ogólnodostępnym. Podkreśliła, że w tej sytuacji pacjenci, którzy przyjęli pierwszą dawkę, nie mogą kontynuować szczepienia.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski zainterweniował u dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Łukasza Szmulskiego. Poprosił go o stanowisko i informacje o podjętych lub planowanych działaniach.

oprac. na podst.: Biuro RPO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także