Jak zoptymalizować leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Medexpress

Opublikowano 20 listopada 2019, 07:10

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 20 listopada 2019, 07:10

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, heterogenna choroba zapalna, przebiegająca z postępującą destrukcją stawów, która prowadzi do różnego stopnia upośledzenia sprawności, a w konsekwencji ma negatywny wpływ na aktywność życiową i zawodową pacjentów, stanowiąc istotny problem zdrowotny i ekonomiczny. Współwystępowanie innych chorób u pacjentów z RZS ma istotne znaczenie dla ich rokowania i wiąże się z większą śmiertelnością.

Wczesne rozpoznanie choroby jest obecnie możliwe na podstawie kryteriów klasyfikacyjnych ACR i EULAR z 2010 r. Celem leczenia jest uzyskanie remisji klinicznej lub niskiej aktywności choroby, hamowanie strukturalnego uszkodzenia stawów i postępu niepełnoprawności, a w konsekwencji poprawa jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia. Bardzo ważnym celem terapii jest ustąpienie bólu, zmęczenia i sztywności porannej stawów – kluczowych objawów choroby z punktu widzenia pacjentów.

Z powodu heterogeniczności RZS pacjenci wymagają dostępu do leków o różnych mechanizmach działania, ponieważ przez całe życie mogą potrzebować zastosowania wielu terapii. Leczenie powinno opierać się na decyzjach uzgodnionych wspólnie przez pacjenta i reumatologa - brak świadomej akceptacji pacjenta dotyczącej wyboru terapii może skutkować niestosowaniem się do zaleceń lekarskich.

Ogromny postęp w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów był możliwy głównie za sprawą wprowadzenia do praktyki klinicznej leków biologicznych i poprawie efektywności klasycznych terapii. Innowacyjna, nowa grupa leków, tzw. syntetycznych leków celowanych, czyli inhibitorów kinaz janusowych (JAK), może po raz kolejny zrewolucjonizować leczenie pacjentów z RZS. Od 1 września 2019 r. inhibitory JAK – baricytynib i tofacytynib są dostępne dla Polskich pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów w ramach programu lekowego.

Raport obejmuje istotne informacje dot. etiologii, epidemiologii, rozpoznawania i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, z uwzględnieniem najnowszych rekomendacji oraz terapii w aspekcie personalizacji leczenia. Raport zawiera dane dot. dostępności pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów do terapii biologicznych w programie lekowym w Polsce, w tym liczby leczonych pacjentów, wielkości kontraktów na leczenie oraz oszczędności płatnika publicznego związanych z refundacją leków biopodobnych w ostatnich kilku latach.

Konferencja prasowa związana z publikacją raportu autorstwa Izabeli Obarskiej i Marcina Stajszczyka odbędzie się w dniu 21 listopada 2019 r. o godz. 11:30 w Centrum Giełdowym, przy ul. Książęcej 4 (poziom 0, sala Imperium) w Warszawie. Raport został objęty patronatem konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz organizacji pacjentów z chorobami reumatycznymi.

Źródło: Materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

RZS / reumatologia / reumatoidalne zapalenie stawów / leczenie personalizowane / Obarska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31