Światowy Dzień Reumatyzmu w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

WydarzenieŚwiatowy Dzień Reumatyzmu w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
Data rozpoczęcia2019-10-11
Data zakończenia
Godzina rozpoczęcia08:45
Miejsce wydarzenia (nazwa obiektu)Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
MiastoWarszawa
UlicaSpartańska 1
OrganizatorNarodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
Kontak do organizatora
Link do strony z wydarzeniemhttp://ref.org.pl/
Szczegóły

Na choroby reumatyczne cierpi ponad 120 milionów Europejczyków, w tym około 10 milionów Polaków. Liczbę osób z chorobami zapalnymi tkanki łącznej szacuje się w naszym kraju na około 270 tysięcy. Na choroby reumatyczne (ponad 300 jednostek chorobowych) zapada duża grupa osób młodych będących u szczytu swojej aktywności zawodowej. Często muszą one podporządkować życie chorobie, odłożyć na bok ambicje, co odbija się negatywnie zarówno na ich pracy, jak i zdrowiu psychicznym.

Celem Światowego Dnia Reumatyzmu jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków. Wczesne wykrycie choroby i poddanie się właściwej terapii spowalnia rozwój choroby, łagodzi jej objawy i daje pacjentowi większe szanse na sprawne funkcjonowanie.

Światowy Dzień Reumatyzmu to w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji tradycja i ważne święto. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 11 października 2019 r. w godzinach 10:30 – 15:00, w ramach projektu pn. „Program profilaktyki RZS Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji”.

Zaplanowano cykl wykładów poświęconych chorobom reumatycznym i codziennym zmaganiom z ograniczeniami. Warto zwrócić szczególną uwagę na wykłady poruszające fundamentalny problem chorób reumatycznych, jakim są opóźnienia diagnostyczne. Poruszone zostaną zagadnienia takie jak: wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów, zasady orzeczenia o niepełnosprawności i rencie inwalidzkiej, leki biologiczne i biopodobne, kwestie związane z projektem pn. „Program profilaktyki RZS Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji”.

Sesja Wykładów organizowana jest przez Narodowy Instytut Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej i Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Reumatyków „REF”. Szczegółowy program znajduje się na stronach:
www.spartanska.pl oraz www.czytorzs.pl

Tegoroczne wydarzenie z okazji Światowych Dni Reumatyzmu będzie przebiegać pod hasłem „Zgłoś się, nie zwlekaj, czas ucieka! Czas na pracę”. Jest to hasło kampanii edukacyjnej w obszarze zapalnych chorób reumatycznych, którą prowadzi od kilku lat Europejska Liga do Walki z Reumatyzmem – EULAR (European League Against Rheumatism).

To proste hasło przekonuje, żeby nie lekceważyć pierwszych objawów choroby zapalnej takich jak: nieurazowy ból stawów, obrzęki stawów, uczucie sztywności porannej, stany podgorączkowe, stałe uczucie zmęczenia, niezamierzona utrata masy ciała.
Zgłoś się do lekarza! Kluczowe znaczenie dla leczenia i dalszych perspektyw pacjenta ma wczesne zdiagnozowanie choroby. W przypadku chorób zapalnych stawów tzw. okno terapeutyczne, czyli okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje najlepsze rezultaty, trwa zaledwie 12 tygodni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Postawiona odpowiednio wcześnie diagnoza i rozpoczęcie leczenia pozwala zatrzymać postęp choroby!!! Jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i włączenie właściwego leczenia chroni przed niepełnosprawnością i ograniczeniem aktywności życiowej!!!

 

Data:
11 października 2019 r. godz. 10:30 – 15:00

 

Miejsce:
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher, ul. Spartańska 1, 02-637 Warszawa