Wpływ zmian klimatu na stan zdrowia – identyfikacja i ocena zagrożenia czynników klimatycznych oraz klimatozależnych

WydarzenieWpływ zmian klimatu na stan zdrowia – identyfikacja i ocena zagrożenia czynników klimatycznych oraz klimatozależnych
Data rozpoczęcia2019-10-29
Data zakończenia
Godzina rozpoczęcia09:30
Miejsce wydarzenia (nazwa obiektu)Ośrodek Wypoczynkowy Bursztyn
MiastoGdańsk
UlicaFalowa 8
OrganizatorNarodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
Kontak do organizatora530992640
Link do strony z wydarzeniemhttps://www.pzh.gov.pl/konferencja-regionalna-gdansk-wplyw-zmian-klimatu-na-stan-zdrowia-identyfikacja-i-ocena-zagrozenia-czynnikow-klimatycznych-oraz-klimatozaleznych/
Szczegóły

Szanowni Państwo,

 

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli:

Ministerstwa Zdrowia,

Państwowej Inspekcji Sanitarnej

jednostek ochrony zdrowia,

organów władzy samorządowej,

Ministerstwa Środowiska,

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,

jednostek naukowych,

placówek  oświatowych,

mediów.

 

Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia związane z oceną wpływu warunków i zmian klimatycznych na stan zdrowia ludności w Polsce. Zagrożenia klimatyczne identyfikowane poprzez wzrost temperatury, zmiany reżimu termiczno-opadowego oraz częstotliwość i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych (m. in. fale upałów, mrozy, deszcze nawalne, opady gradu, burze, trąby powietrzne oraz silne wiatry) wpływają na zdrowie publiczne zarówno w sposób bezpośredni (urazy, obrażenia, utrata zdrowia i życia ludzi), jak i pośredni (zniszczenia infrastruktury, trudności aprowizacyjne i ekonomiczne, degradacja ekosystemów).

 

Zmiany klimatu mogą też pośrednio wpływać na zdrowie ludzi poprzez wzrost zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego (wzrost stężeń ozonu latem, susze i wtórne pylenie) i wody (rozwój mikroorganizmów np. bakterii z rodzaju Vibrio i Legionella, mogących być przyczyną epidemii wodozależnych). Obserwowane skutki mogą występować natychmiast (np. urazy w wyniku zjawisk ekstremalnych) lub z opóźnieniem, mogą też utrzymywać się przez dłuższy czas (np. zmiany związane z falami upałów i powodziami oraz chorobami wektorowymi przenoszonymi m.in. przez kleszcze).

 

Spotkanie z Państwem stwarza możliwość przybliżenia tych zagadnień oraz dyskusji, ponieważ w najbliższych latach skutki zmian klimatu w Polsce mogą stać się coraz bardziej odczuwalne, dlatego też zmiany klimatyczne należy postrzegać jako ryzyko, które powinno być uwzględniane przy tworzeniu odpowiednich mechanizmów regulacyjnych i planów działań zapobiegawczych.

 

 

Miło nam będzie spotkać się z Państwem w Gdańsku.

 

 

                        

 

Udział w konferencji  jest bezpłatny. Warunkiem udziału jest dokonanie rejestracji poprzez zgłoszenie e-mail
(na adres konferencja.nizp@uphotel.eu  w terminie do 28.10.2019 r.).  W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu 530992640.


Ze względu na ograniczoną ilość miejsc o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Wzór zgłoszenia do uzupełnienia na stronie podanej wyżej wraz z programem konferencji.