Patchwork dla ofiar AIDS na Placu Zamkowym w Warszawie

WydarzeniePatchwork dla ofiar AIDS na Placu Zamkowym w Warszawie
Data rozpoczęcia2021-05-16
Data zakończenia
Godzina rozpoczęcia12:00
Miejsce wydarzenia (nazwa obiektu)Plac Zamkowy w Warszawie
MiastoWarszawa
Ulicapl. Zamkowy
OrganizatorZjednoczenie Pozytywni w Tęczy
Kontak do organizatorarobert.lukasik@pozytywniwteczy.pl
Link do strony z wydarzeniemhttps://patchwork.org.pl
Szczegóły

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS będzie obchodzony w trzecią niedzielę maja. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wystawi wtedy na Placu Zamkowym w Warszawie ogromny patchwork upamiętniający ofiary epidemii. Każdy może przyłączyć się do tej akcji wypełniając formularz na stronie internetowej happeningu Projekt Patchwork – Światowy Dzień Pamięci O Osobach Zmarłych Na AIDS i szyjąc własny fragment patchworku. Będzie to element kampanii „Miasto uczy”, której celem jest przybliżenie warszawiakom i gościom stolicy tematyki HIV/AIDS oraz uświadomienie, że jeszcze nie pokonaliśmy tego wirusa. Projekt realizowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS planowane są w 1200 miastach w 110 krajach świata. Jednym z nich będzie Warszawa, gdzie 16 maja w południe, na Placu Zamkowym stanie wielki patchwork – symbol naszej pamięci o ofiarach AIDS, ale też przypomnienie o konieczności jeszcze aktywniejszej profilaktyki HIV i edukacji w tym obszarze, jak również opieki nad osobami żyjącymi z wirusem. Patchwork powstanie ze zszytych fragmentów o wymiarach 1x1m przygotowanych przez grupy i osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie.

Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS został ustanowiony w 1983 roku i od tego czasu na całym świecie zorganizowano tysiące wydarzeń, od zlotów motocyklowych kobiet żyjących z HIV po ceremonie podnoszące na duchu w miejscach kultu i miejscach pracy. Pomogły one podnieść wiedzę o HIV oraz, co jeszcze ważniejsze, przełamać piętno życia z  tym wirusem. Pierwszy patchwork, pomyślany jako symbol pamięci o ofiarach AIDS, został przygotowany w 1987 roku w USA przez Cleve'a Jonesa, który w ten sposób uczcił pamięć po Marvinie Feldmanie, swoim przyjacielu zmarłym na tę chorobę. Od tego czasu patchworki stanowiły i nadal stanowią na całym świecie nieodłączny element obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS.

„Ten dzień to czas dla nas wszystkich, abyśmy pamiętali o zmarłych na AIDS. Jest to też okazja, aby uhonorować tych, którzy poświęcili swoje życie pomocy ludziom żyjącym z HIV oraz aby mobilizować nasze społeczności do solidarności i przeciwstawiania się stygmatyzacji. W tym, co robimy z tej okazji najważniejsze jest, że informacja trafia do bardzo różnych ludzi i wywołuje u nich rozmaite reakcje. O to nam chodzi. Chcemy zachęcić Polaków do myślenia o HIV. Nie wolno zapominać o tym wirusie” – powiedział Robert Piotr Łukasik, koordynator warszawskiego wydarzenia.

Happening zaplanowany na 16 maja to część większego projektu – „Miasto uczy”. Jeszcze w tym roku, z okazji przypadającego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Tolerancji, w stolicy powstanie mural pt. „Przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV”, a 1 grudnia, w dniu Światowego Dnia AIDS, w centrum Warszawy pojawi się przestrzenna konstrukcja balonowa zachęcająca do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

„Pandemia COVID-19 sprawiła, że trochę zapomnieliśmy o HIV. Liczba nowo wykrytych zakażeń w ubiegłym roku była o połowę niższa niż w roku 2019, ale to wyłącznie dlatego, że zrobiliśmy jako naród o połowę mniej testów. Może to oznaczać, że więcej osób ma niewykryte zakażenie. A przecież dziś, dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można normalnie żyć do starości. Żeby jednak to było możliwe, musimy o zagrożeniu HIV pamiętać i się testować. Wierzę, że kampania „Miasto Uczy” przypomni warszawiakom o tej zawsze groźnej epidemii” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.