Bezpłatne testy na HIV do wykonania w domu

WydarzenieBezpłatne testy na HIV do wykonania w domu
Data rozpoczęcia2021-05-14
Data zakończenia2021-05-18
Godzina rozpoczęcia
Miejsce wydarzenia (nazwa obiektu)Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne
MiastoWarszawa
Ulicaul. Nugat 3 i al. Jana Pawła II 45a
OrganizatorFundacja Edukacji Społecznej
Kontak do organizatora22 646 48 86 (PKD w al. Jana Pawła II)
Link do strony z wydarzeniem
Szczegóły

Test na HIV? Zrób go sam!

Czy testy robione w domowym zaciszu pomogą zwiększyć dostęp do diagnostyki w kierunku HIV? Fundacja Edukacji Społecznej przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania zachęca do takich badań.

 

Warszawa, 14 maja 2021 r.: W ramach projektu „Test na HIV – zrób go sam”, każda osoba odwiedzająca Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej może zabrać do domu dla swojego partnera lub osoby bliskiej test do samodzielnego wykonania. Celem akcji towarzyszącej ruszającemu właśnie Europejskiemu Tygodniowi Testowania jest zachęcenie Polaków do badania się w kierunku HIV. W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 o ponad połowę spadła liczba takich testów wykonanych w polskich PKD. Sytuacja nie zmieniła się w roku 2021. W efekcie wiele osób z HIV może nie zdawać sobie sprawy z zakażenia. FES realizuje kampanię ze środków z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Fundacja Edukacji Społecznej prowadzi w Warszawie dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne – przy ul. Nugat 3 i al. Jana Pawła II 45a. Jak mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynatorka projektu i prezeska FES, bardzo rzadko na wspólny test przychodzą do nich pary.

„Pokutuje błędne myślenie, że skoro ja się testuję na HIV i mam wynik ujemny, to osoba, z którą jestem od 2 czy 5 lat na pewno nie jest zakażona i nie musi robić testu. Zdarza się też, że wyjście razem na badanie jest trudne z logistycznego punktu widzenia. Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, czyli od 14 maja w naszych Punktach będziemy oferowali bezpłatny test dla partnera do samodzielnego wykonania w domu” – mówi dr Ankiersztejn-Bartczak.

Oprócz testu każdy otrzyma ulotkę z linkiem do strony internetowej z krótkim filmem instruktażowym. Będzie ona zawierała także podstawowe informacje o teście, okienku serologicznym (czyli czasie, kiedy nie można jeszcze zdiagnozować ewentualnego zakażenia, a więc do 12 tygodni po ekspozycji na wirusa), a także instrukcję prawidłowego wykonania badania.

„W naszym kraju HIV bywa ciągle tematem tabu. Testy zrobiło mniej niż 10 procent dorosłych Polaków. A teraz, w czasie pandemii COVID-19, doszła jeszcze obawa przed wykonywaniem jakichkolwiek badań, które wymagają wizyty w placówce medycznej, czy PKD. W efekcie może być tak, że wiele osób w Polsce żyje z HIV, ale o tym nie wie i w efekcie nie korzysta z dostępnego bezpłatnie leczenia. Dlatego inicjatywa Fundacji Edukacji Społecznej zasługuje na uznanie i wsparcie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Wiosenna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania zaczyna się 14 maja i potrwa 7 dni. W Polsce – poza kampanią FES - będzie mu towarzyszyła m.in. akcja Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Na Placu Zamkowym w Warszawie 16 maja pojawi się patchwork wykonany z fragmentów przygotowanych przez 30 organizacji pozarządowych i instytucji. Celem happeningu jest upamiętnienie ofiar AIDS, ale też zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy i gości stolicy na to, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana.