VI KONFERENCJA NAUKOWA HOSPICJUM IM. KS. E. DUTKIEWICZA SAC „HOSPICYJNA GOŚCINA SERCA” – WCZORAJ I DZIŚ

Data wydarzenia: 16 Sep 2022 o 11:00 - 17 Sep 2022

Miejsce: AKADEMIA MUZYCZNA IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU

Adres: Gdańsk, Łąkowa 1-2

Strona wydarzenia: www.konferencja-dutkiewicza.pl

Organizator: Fundacja Hospicyjna

Kontakt do organizatora: o.wozniak@hospicja.pl

Szanowni Państwo,  


Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, której patronem i przewodnikiem będzie ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC. W 20 rocznicę Jego śmierci chcemy wspólnie przyjrzeć się opiece hospicyjnej z perspektywy czasu, odpowiedzieć na pytanie, jak dziś udaje się realizować „drogowskazy hospicyjnej gościny serca”, które nam pozostawił.

Ksiądz Dutkiewicz mówił o tym, że w ruchu hospicyjnym muszą powstawać coraz sprawniejsze formy opieki, a także różne modele pracy. Trzeba się jednak zastanowić, jak w te organizacyjne struktury wlać niepowtarzalne poświęcenie, które wielokrotnie widzi się u naszych hospicjantów.

Jak dziś łączyć potrzeby i wymagania formalne z ideami filozofii hospicyjnej? Jakie stoją przed nami wyzwania i możliwości? Zapraszamy do wspólnej dyskusji, inspirowanej myślami ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczną warsztaty dla lekarzy, pielęgniarek i opiekunów sprawujących opiekę nad chorymi w hospicjach stacjonarnych, domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. Ich tematyka będzie obejmowała aspekty medyczne, związane z leczeniem bólu u pacjentów, jak i pozamedyczne, dotyczące wsparcia członków zespołów opiekuńczych, co ma szczególne znaczenie po czasie pandemii, który stanowił duże wyzwanie dla pracowników.

Dalsza część dnia koncentrować się będzie wokół współczesnych wyzwań opieki paliatywno-hospicyjnej w kontekście przemian, które nastąpiły od czasu jej powstania w Polsce. Punktem wyjścia będą jej założenia, leżące u podstaw codziennej działalności hospicjów, starających się łączyć idee z rosnącymi wymaganiami formalnymi.

Drugi dzień konferencji będzie składał się z dwóch sesji, poruszających kwestie interdyscyplinarnej opieki paliatywno-hospicyjnej z perspektywy medycznej – lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów, oraz pozamedycznej – związanej ze wsparciem psychologicznym i socjalnym. Takie całościowe ujęcie, wyróżniające opiekę paliatywno-hospicyjną, pozwala na prezentację nowych możliwości, które pojawiają się w jej obszarze i wzajemnie uzupełniają.

 

Z wyrazami szacunku,

dr n. społ. Anna Janowicz

Prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej

 

prof. dr hab. med. Monika Lichodziejewska-Niemierko

Kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej

Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31