Test Fest

Data wydarzenia: 02 Sep 2022 o 01:00 - 03 Sep 2022

Miejsce: Up to Date Festival - Stadion Miejski w Białymstoku

Adres: Białystok, Słoneczna 1

Strona wydarzenia:

Organizator: Stowarzyszenie Faros

Kontakt do organizatora: biuro@pozytywnieotwarci.pl

Na tegorocznym podlaskim święcie muzyki elektronicznej – Up to Date Festival w Białymstoku, dostępne będą bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV. Uczestnicy imprezy będą mieli ponadto okazję porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Wszystko w ramach akcji Test Fest prowadzonej przez białostockie Stowarzyszenie Faros, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. Akcja odbędzie się podczas dwóch pierwszych dni festiwalu – 2 i 3 września.

Już zaczęły się pojawiać w Białymstoku plakaty z informacjami na temat chorób przenoszonych drogą płciową zachęcające do testów. Również w autobusach komunikacji miejskiej wyświetlane są informacje na ten temat. I jedne, i drugie zapraszają do namiotu-stoiska przygotowywanego przez Stowarzyszenie Faros na białostockim Stadionie Miejskim na czas pierwszych dwóch dni Up to Date, czyli 2 i 3 września. W trakcie festiwalu będą do niego zapraszać wolontariusze rozdający ulotki z informacjami na temat profilaktyki HIV. Pod namiotem czekać będą certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS, którzy chętnie porozmawiają, wyjaśnią, kiedy najlepiej przeprowadzić test na HIV, ale też na HCV i kiłę. Zainteresowanych skierują do pielęgniarki, która na miejscu wykona szybki test.

„Z powodu pandemii COVID-19 liczba osób testujących się w kierunku zakażenia HIV w białostockim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym spadła ze średnio 600 rocznie do 250. Mówimy o jedynym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w województwie podlaskim z niemal 1,2 mln mieszkańców! Problem jest poważny, bo to oznacza, że wiele osób może w naszym województwie żyć z HIV, nie zdając sobie z tego sprawy. Na stoisku uczestnicy festiwalu będą mogli porozmawiać z certyfikowanymi doradcami ds. HIV/AIDS oraz przetestować się na HIV, HCV i kiłę. Wszystko anonimowo, bezpłatnie i w miłej atmosferze.” – zachęca koordynatorka projektu, Iwona Grzesiuk ze Stowarzyszenia Faros.

Taka akcja w czasie, kiedy liczba zakażeń HIV w Polsce rośnie, jest bardzo potrzebna. Od 1 stycznia do 31 lipca tego roku wykryto w naszym kraju 1056 nowych przypadków tego wirusa. To niemal o 10% więcej niż w rekordowym w historii pandemii HIV roku 2019, kiedy w analogicznym okresie zanotowano ich w Polsce 968.

„Festiwale muzyczne przyciągają młode osoby, a to właśnie one statystycznie najczęściej zakażają się HIV. Działania edukacyjne prowadzone podczas takich imprez jak Up to Date Festival mogą wielu uchronić przed zakażeniem, a także uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu na imprezie testowi dowiedzą się, że żyją z HIV i poddadzą leczeniu. Dzięki dostępnym bezpłatnie, nowoczesnym terapiom, z wirusem tym można normalnie żyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zakażenia i być pod stałą opieką lekarza” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31