Komisja Europejska o pigułce „dzień po": Polska nie złamała prawa

Medexpress

Opublikowano 08 wrzesnia 2017, 08:05

ella Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 08 wrzesnia 2017, 08:05

Komisja Europejska uznała, że Polska nie złamała unijnego prawa. O odpowiedzi KE poinformował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

"Komisja Europejska potwierdziła, że wprowadzony w Polsce na nowo wymóg autoryzacji przez lekarza zakupu preparatu ellaOne jest zgodny z prawem europejskim. Państwa członkowskie mogą zabronić lub ograniczyć stosowanie środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych na swoim terytorium, a decyzja KE z 2015 r. zezwalająca na obrót środkiem bez recepty nie oznacza zakazu utrzymania kontroli lekarskiej" - poinformował Instytut Ordo Iuris.

W połowie lipca br. lewicowi europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej z pytaniem pisemnym w sprawie legalności ograniczenia dostępności antykoncepcji awaryjnej w Polsce. Terry Reintke, Malin Bjork i Maria Arena, feministki działające na rzecz upowszechniania środków antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych oraz na rzecz upowszechnienia aborcji w całej Europie, poddały w wątpliwość legalność decyzji polskiego Parlamentu, skutkującej przywróceniem kontroli lekarskiej nad obrotem preparatem ellaOne.

Od 23 lipca obowiązuje nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza między innymi zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Dotyczą one doregulowania dostępu do tabletek ellaOne. Oznacza to, że tabletki "dzień po" są znów wydawane po okazaniu recepty.

W Polsce, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej ze stycznia 2015 r., środek leczniczy ellaOne, czyli „pigułka po”, został dopuszczony do obrotu, jako lek bez recepty (rozporządzeniem ministra zdrowia z kwietnia 2015 r.). Jednak nowe kierownictwo resortu zdrowia od początku objęcia władzy twierdziło, że zamierza ponownie zająć się kwestią sprzedaży leku na terenie RP. Ministerstwo podnosiło między innymi, iż niepokojąco wzrosła sprzedaż tych leków.

Potwierdzają to dane Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od kiedy ellaOne została w krajach Unii Europejskiej dopuszczona do sprzedaży, jako lek wydawany bez recepty, odnotowano przeszło 560 ciąż, do których doszło, mimo że kobiety przyjęły pigułkę.

Preparat ellaOne, stosowany, jako tzw. antykoncepcja awaryjna nawet 5 dni po stosunku płciowym, może być sprzedawany bez recepty w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej. W przypadku tego typu środków czas dostępu do tabletek odgrywa istotną rolę – preparat ma największą skuteczność, gdy zażyje się go 24 godziny po stosunku.

Źródło: www.ordoiuris.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ellaOne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31