Łukasz Szumowski:

Leki, których najbardziej brakowało są już na terenie Polski

Medexpress

Opublikowano 11 lipca 2019, 12:23

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 11 lipca 2019, 12:23

W czwartek w Ministerstwie Zdrowia odbył się briefing prasowy ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego dotyczący dostępności do leków.

Minister zdrowia powiedział, iż ostatnio pojawiły się problemy z dostępnością do niektórych leków. - Sytuacja ta nie może dotykać w bezpośredni sposób polskiego pacjenta. - Jesteśmy w kontakcie z firmami farmaceutycznymi. Leki, których najbardziej brakowało są już na terenie Polski - powiedział minister zdrowia. Wyjaśnił, że są to głownie leki na choroby płuca, tarczycy, a także leki diabetologiczne.

Minister zdrowia zaznaczył, że leki są już w hurtowniach, które będą je transportować i sprzedawać do aptek. Szumowski wyjaśnił, że wprowadzono już szereg regulacji prawnych, które mają na celu ograniczyć wywóz leków z Polski. - Współpracujemy z prokuraturą, policją, aby ograniczyć wywóz leków za granicę - zapowiedział minister zdrowia.

Już od 15 lipca ruszy infolinia, dzięki której pacjenci będą mogli dowiedzieć się, w której aptece można dostać konkretny lek oraz uzyskać informacje o zamiennikach leków. - Działamy tutaj możliwie szybko. Chcemy, aby infolinia została profesjonalnie zorganizowana. Wiadomo, że tego przedsięwzięcia nie zorganizujemy w godzinę - zaznaczył.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska powiedziała, że leki już dziś będą w aptekach. - Apteki będą polecały zamienniki leków. Mam nadzieję, iż sytuacja w najbliższym czasie ulegnie poprawie - wyjaśniła.

Ponadto Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia z realizacją programu szczepień ochronnych dla dzieci. - Program w pełni jest realizowany. Wszystkie dzieci będą w terminie zaszczepione - powiedział Pinkas. - W związku z tym, że jest sezon urlopowy w krajach tropikalnych, więc wszyscy powinniśmy się zaszczepić - powiedział Pinkas.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leki / Ministerstwo Zdrowia / Łukasz Szumowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31