Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Leki biorównoważne to leki biologiczne

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 czerwca 2023 11:22

Leki biorównoważne to leki biologiczne - Obrazek nagłówka
O wpływ leków biologicznych na postęp w medycynie pytamy Krzysztofa Kopcia, prezesa Krajowych Producentów Leków.

Medexpress: Coraz więcej słyszymy o terapiach lekami biologicznymi, biorównoważnymi. Czy może Pan w kilku słowach przybliżyć czym są te leki i jaki mają wpływ na postęp w medycynie?

K.K.: Leczenie biologiczne jest przełomem. Chciałbym zaprzeczyć podziałowi - nie ma leczenia biologicznego referencyjnego i leczenia biologicznego lekami biorównoważnymi. Cały czas leczymy lekami biologicznymi. Podział istnieje tylko w sferze rejestracji. Najpierw był jeden produkt, a po dwudziestu latach doszły kolejne, które zaczynają konkurować ceną. Ale leczenie jest leczeniem biologicznym. I jest przełomowe, jeśli chodzi o pewne choroby, daje pacjentom nie tylko nadzieję, ale powoduje, że wracają do zdrowia. Dlatego, leczenie biologiczne, zwłaszcza teraz, kiedy przychodzi konkurencja, trzeba poszerzać. Bo wtedy spadają ceny tych leków, czyli spada koszt terapii dla płatnika, a jednocześnie stają się szerzej dostępne dla pacjentów (więcej pacjentów można leczyć), a efekty leczenia są spektakularne.

Medexpress: Jak Polska wypada na tle innych państw, szczególnie europejskich, pod względem dostępności leków biorównoważnych?

K.K.: Leczenie biologiczne idzie powoli do przodu. Rzeczywiście, w ostatnim czasie, kiedy pojawiły się konkurencyjne leki biologiczne, biorównoważne, leczenie zaczęliśmy poszerzać. Ministerstwo Zdrowia zdejmuje ograniczenia czasowe w terapii, włączania pacjentów do terapii (już nie kiedy są najciężej chorzy). Ale nadal musimy gonić średnie europejskie, bo w Europie leczy się 15, 40, 50 procent pacjentów, u nas 2–3 procent. Musimy leczyć ich więcej, tym bardziej, że wiemy, że we wszystkich krajach to leczenie przynosi rezultaty (u nas, w tej wąskiej grupie, także). Naukowcy jak i środowisko jest już pewne, że leczenie przyniesie też korzyść dla pozostałych pacjentów. Musimy leczenie więc poszerzać, gonić Europę i zastanowić się jak to zrobić. W Polsce leczenie jest udostępniane najczęściej w programach lekowych, które dostępność zawężają. Jednocześnie mamy ograniczoną liczbę specjalistów. I teraz pytanie nie czy, tylko jak poszerzyć dostęp? Odpowiedź: należy spowodować rozszerzenie poprzez dostęp do np. w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, gdzie by to leczenie mogło być pacjentowi podane bezpłatnie, bez potrzeby hospitalizacji, jeśli jej nie wymaga i nadzoru w programie lekowym. Ewentualnie stosować systemy hybrydowe np. ambulatorium i apteka. W części krajów leki te są już dostępne w aptece. Czyli, dla tych, którzy potrzebują większej kontroli są programy lekowe, a dla pozostałych leczenie w programach hybrydowych, czyli w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub aptece.

szczyt logotypy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także