Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dr Andrzej Tysarowski: Diagnostyka genetyczna to podstawa

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 marca 2024 13:35

Dr Andrzej Tysarowski: Diagnostyka genetyczna to podstawa - Obrazek nagłówka
Rozmowa z dr. Andrzejem Tysarowskim, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii.

Jak diagnostyka molekularna zmieniła podejście do leczenia nowotworów i jakie jest znaczenie kompleksowego profilowania genomowego?

Diagnostyka genetyczna jest teraz podstawą kwalifikacji pacjentów do tak zwanej zwanych terapii celowanych. Jest ich coraz więcej i są jednymi z bardziej efektywnych metod leczenia nowotworów. Poza tym, genetyka to teraz także postawienie właściwego rozpoznania. To są precyzyjne badania, które uzupełniają badania mikroskopowe, patomorfologiczne i dopiero wtedy właśnie może być postawione właściwe rozpoznanie. A właściwe rozpoznanie to właściwe leczenie nowotworu od samego początku. Poza tym, genetyka to też oczywiście monitorowanie procesu leczenia. Nie należy zapominać też o klasycznej genetyce, czyli ocenie predyspozycji do zachorowania na dany typ nowotworu. Dzięki niej poznajemy biologię nowotworu, coraz lepiej właśnie potrafimy też walczyć z chorobą. Kompleksowe profilowanie genetyczne to jedna z metod biologii molekularnej. Jest to badanie genetyczne, które umożliwia jednoczasowo ocenę bardzo wielu genów i wielu zmian w różnych genach, a także złożonych zmian genetycznych. Wszystkie one pozwalają nam właściwie sklasyfikować nowotwór oraz ocenić różnego rodzaju czynniki predykcyjne i prognostyczne. Pozwalają więc po prostu właściwie dobrać terapię do potrzeb pacjenta.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także