Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę leków niezbędnych dla bezpieczeństwa pacjentów
Opublikowano 15 lipca 2025 07:25
Aktualizacja krajowej listy została przeprowadzona w związku z publikacją drugiej edycji Europejskiej Listy Leków Krytycznych, ogłoszonej w grudniu 2024 r. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, działania te mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa lekowego Polski – szczególnie w kontekście globalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw i rosnącej liczby braków leków.
Kto i jak decydował?
Przy opracowywaniu aktualizacji wykorzystano nie tylko dane europejskie, ale też szerokie konsultacje krajowe. Do współpracy zaproszono m.in. konsultantów krajowych, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, a także przedstawicieli instytucji państwowych, jak MON, MSWiA, NFZ czy RARS. W toku prac przeanalizowano 296 nowych propozycji, z których część została dołączona do listy.
Każdą substancję oceniano pod kątem:
- jej znaczenia klinicznego (czyli tego, jak istotna jest dla ratowania zdrowia i życia),
- dostępności (czy istnieją jej odpowiedniki, gdzie jest produkowana, czy występują braki),
- średniego zużycia w skali miesiąca,
- statusu rejestracyjnego i dostępności w aptekach.
Uznano także, że za lek krytyczny może zostać uznany każdy preparat złożony, który zawiera co najmniej jedną substancję z listy.
Co nowego na liście?
Do listy dopisano 100 nowych substancji czynnych. Wśród nich są zarówno specjalistyczne preparaty stosowane w leczeniu rzadkich chorób i w onkologii (np. ibrutinib, gemtuzumab ozogamicin, vismodegib), jak i leki ratujące życie w stanach nagłych (epinefryna, remifentanyl, dexmedetomidyna), środki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (ceftolozan z tazobaktamem, gancyklowir, fidaksomycyna), leki immunoglobulinowe, przeciwzakrzepowe, hormonalne oraz szczepionki – w tym przeciwko błonicy, tężcowi, rotawirusom i kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Lista pokazuje też, jak bardzo współczesna medycyna jest zależna od stabilnych dostaw leków biologicznych i preparatów radioaktywnych – na liście znalazły się m.in. technet-99m, jod-125 i rad-223.
Lista leków krytycznych: TU
Źródło: MZ









