Agnieszka Gierszon z KZZPMLD:
MZ nie podało jasnych wytycznych ws. dodatków dla diagnostów podczas pandemii

Epidemia koronawirusa ciągle trwa. Wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 50 mln zakażeń. W Polsce 593592 osób jest zakażonych. Od początku pandemii diagności laboratoryjni diagnozują koronawirusa. Są przemęczeni, sfrustrowani niskimi zarobkami oraz niewydolnością systemów laboratoryjnych. Co więcej każdego dnia boją się o własne zdrowie i życie. O problemach diagnostów podczas epidemii koronawirusa - opowiedziała Medexpressowi Agnieszka Gierszon z KZZPMLD.
- Choć mamy coraz więcej badań, to coraz mniej rąk do pracy. Diagnostyka koronawirusa osiąga zatrważające pułapy. Jesteśmy u kresu wytrzymałości jeśli chodzi o przerabianie testów na koronawirusa - powiedziała Gierszon.
- Coraz więcej zakażonych leży w szpitalach i jest diagnozowanych pod względem innych dolegliwości. Badamy wiele materiałów zakaźnych, dlatego coraz bardziej jesteśmy narażeni na zakażenie koronawirusem. Boimy się o własne zdrowie oraz swoich bliskich - dodała.
Zgodnie z wytycznymi MZ dodatki nie należą się pracownikom wykonującym badania na koronawirusa, o ile laboratorium nie ma podpisanej z NFZ umowy na wykonywanie tych badań. Pieniędzy nie otrzymają także pracownicy laboratoriów w szpitalach III poziomu zabezpieczenia, jeżeli w ich strukturze brakuje laboratorium COVID-19. Polecenie ministra zdrowia pomija również pracowników WSSE i PSSE oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, którzy zajmują się zarówno diagnostyką na SARS-CoV-2, jak i badaniem i preparatyką osocza ozdrowieńców.
Zdaniem Agnieszki Gierszon brakuje jasnych wytycznych z MZ ws. wykonywania testów antygenowych. - Nie wiemy, gdzie testy powinny być wykonywane, kto ma je autoryzować. (przypomnę, że prawo do autoryzacji ma diagnosta laboratoryjny lub lekarz z odpowiednią specjalizacją). Choć tydzień temu napisaliśmy do ministra zdrowa w tej sprawie, to do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi - wyjaśniła.
Przypomnijmy:
10 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (4276),
wielkopolskiego (3846),
małopolskiego (2697),
mazowieckiego (1982),
dolnośląskiego (2541),
łódzkiego (1431),
podkarpackiego (1236),
pomorskiego (1116),
kujawsko-pomorskiego (1108),
lubelskiego (985),
opolskiego (762),
zachodniopomorskiego (738),
świętokrzyskiego (753),
podlaskiego (714),
lubuskiego (650),
warmińsko-mazurskiego (649).
Z powodu COVID19 zmarło 61 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 269 osób.
Aktualna liczba zakażonych koronawirusem: 593592/8 375 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Źródło: MZ