MZ: w pediatrii wróci prawdopodobnie finansowanie ryczałtowe

Medexpress

Opublikowano 20 maja 2022, 16:03

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 20 maja 2022, 16:03

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes NFZ Filip Nowak odwiedzili w piątek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu i właśnie tam – w placówce, w której w ubiegłym roku niezadowolenie lekarzy przerodziło się w wielomiesięczny konflikt z dyrekcją, który o mało nie sparaliżował placówki i nie zagroził pacjentom ewakuacją – ogłosili, że w segmencie świadczeń pediatrycznych potrzebna jest kolejna zmiana zasad finansowania.

W 2021 roku zaprzestano bowiem finansowania ryczałtowego, mimo że duża część ekspertów zwracała uwagę na ryzyka związane z taką decyzją. NFZ i Ministerstwo Zdrowia tłumaczyły wówczas, że brak limitów na świadczenia pediatryczne spowoduje, iż placówki, które leczą pacjentów, nie będą miały żadnych problemów finansowych. Okazało się to jednak nieprawdą. Po pierwsze, w czasie pandemii liczba wykonywanych świadczeń spadła – co uderzyło w pierwszej kolejności w szpitale powiatowe i wojewódzkie, dodatkowo borykające się z problemem demografii (spadająca liczba pacjentów poniżej 18. roku życia). Z drugiej strony – szpitale wysokospecjalistyczne, w których świadczenia były wykonywane, podkreślały i podkreślają nadal, że podstawowym problemem jest wycena tych świadczeń – ponieważ w ogromnej części świadczeń jest ona znacząco poniżej kosztów, wykonywanie większej liczby świadczeń wręcz pogłębia stratę finansową szpitala. A im szpital jest w gorszej kondycji, tym warunki pracy bardziej się pogarszają. – Zwróciłem się do prezesa NFZ Filipa Nowaka o wzmocnienie finansowe dla pediatrii. Chcemy zdecydowanie wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrię na poziomie podstawowym, gwarantując stałe finansowanie – mówił Adam Niedzielski w Krakowie. - Będziemy chyba chcieli wrócić do finansowania ryczałtowego gwarantującego dostęp podstawowy, a jednocześnie znaleźć mechanizmy dodatkowego finansowania szpitali – mówił więc w piątek prezes NFZ Filip Nowak, zaznaczając, że nad zmianami cały czas pracuje powołany do tego zespół. - Także musimy popracować nad płynnością finansową najlepszych szpitali, czyli spróbować znaleźć mechanizmy szybszego płacenia za nadwykonania - i to również jest celem i zadaniem tego Zespołu. Myślę, że niedługo przedstawimy wyniki prac – stwierdził.

1 kwietnia 2022 r. minister zdrowia powołał nowy zespół do spraw opracowania propozycji zmiany finansowania świadczeń pediatrycznych. Jego przewodniczącym został Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, a zastępcą przewodniczącego Marek Migdał, dyrektor CZD w Warszawie. Zespół na przedstawienie propozycji ma czas do 20 czerwca.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Ministerstwo Zdrowia / pediatria / ryczałt / Adam Niedzielski / NFZ / świadczenia pediatryczne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30