Najnowsze dane o jednodawkowej szczepionce J&J przeciwko COVID-19

Medexpress

Opublikowano 26 sierpnia 2021, 09:34

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 26 sierpnia 2021, 09:34

Firma Johnson & Johnson ogłosiła dane potwierdzające skuteczność dawki przypominającej jednodawkowej szczepionki Janssen przeciw COVID-19.

Dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciw COVID-19, po uprzednim podaniu jednodawkowej szczepionki podstawowej, spowodowała szybki i znaczny wzrost poziomu przeciwciał wiążących.
Nowe dane wstępne z badań opierają się na wcześniejszych danych wykazujących długotrwałą skuteczność przez osiem miesięcy po szczepieniu.

W lipcu firma przedstawiła wstępne dane fazy 1/2a opublikowane w New England Journal of Medicine, które wykazały, że neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę była silna i stabilna przez osiem miesięcy po szczepieniu.

Przewidując potencjalne zapotrzebowanie na dawki przypominające, firma przeprowadziła badanie fazy 1/2a oraz badanie fazy 2 u osób uprzednio zaszczepionych jej szczepionką. Wstępne dane z tych badań wykazują, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciw COVID-19 spowodowała szybki i silny wzrost przeciwciał wiążących, dziewięciokrotnie większy niż 28 dni po pierwotnym szczepieniu pojedynczą dawką. Znaczący wzrost odpowiedzi wiążącej przeciwciała zaobserwowano u uczestników w wieku od 18 do 55 lat oraz u osób w wieku 65 lat i starszych, które otrzymały mniejszą dawkę przypominającą. Streszczenia badań zostały złożone w medRxiv 24 sierpnia.

„Ustaliliśmy, że pojedyncza dawka naszej szczepionki COVID-19 generuje silne i trwałe odpowiedzi immunologiczne, które utrzymują się przez osiem miesięcy. Dzięki tym danym widzimy również, że dawka uzupełniająca szczepionki jeszcze bardziej zwiększa wytwarzanie przeciwciał wśród uczestników badania, którzy wcześniej otrzymali naszą szczepionkę” - powiedział Dr. hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson & Johnson. „Z niecierpliwością czekamy na możliwość przedyskutowania z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym potencjalnej strategii dla szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19, polegającej na podaniu dawki przypominającej osiem miesięcy lub dłużej po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową.”

Źródło: Mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

dawka przypominająca / szczepionka / szczepienia / Covid / koronawirus
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31