Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Dopasowywanie leków do DNA to „nowa era medycyny”

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 29 marca 2022 12:33

Dopasowywanie leków do DNA to „nowa era medycyny” - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Naukowcy z Brytyjskiego Towarzystwa Farmakologicznego i Royal College of Physicians twierdzą, że test genetyczny może przewidzieć, jak dany lek zadziała w ludzkim ciele. Dziedzina dopasowywania leków do DNA jest znana jako farmakogenomika.

Niektóre leki są całkowicie nieskuteczne lub mogą być groźne dla życia i zdrowia z powodu subtelnych różnic w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Prof. Mark Caulfield, prezydent-elekt Brytyjskiego Towarzystwa Farmakologicznego wskazał, że: „99,5% z nas ma co najmniej jedną zmianę w naszym genomie, która, jeśli trafimy na niewłaściwy lek, albo nie zadziała lub faktycznie wyrządzi szkodę”.

Ponad pięć milionów ludzi w Wielkiej Brytanii nie odczuwa redukcji bólu dzięki kodeinie. Ich kod genetyczny nie zawiera instrukcji dotyczących wytwarzania enzymu rozkładającego kodeinę na morfinę, bez czego lek nie zadziała. Kod genetyczny jednej na 500 osób zwiększa ryzyko utraty słuchu po przyjęciu antybiotyku z gentamycyną. Ponadto, gdy się starzejemy i przepisuje się nam coraz więcej leków, istnieje 70% szans na to, że w wieku 70 lat będziesz zażywać przynajmniej jeden lek, na który ma wpływ nasza genetyka.

Farmakogenomika jest już stosowana w przypadku niektórych leków. W przeszłości 5-7% ludzi wykazywało złą reakcję na Abakawir, lek przeciw HIV. Testowanie ludzkiego DNA przed przepisaniem leku niweluje ryzyko do zera.

Naukowcy przyjrzeli się 100 najczęściej przepisywanym lekom w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z ich raportem, obecna technologia pozwala na prowadzenie testów genetycznych, aby pokierować użyciem 40 z nich.

Początkową wizją jest wykonanie badania genetycznego, gdy zostanie przepisany jeden z 40 leków. W dłuższej perspektywie ambicją jest przeprowadzanie testów z dużym wyprzedzeniem – być może zaraz po urodzeniu lub w ramach rutynowej kontroli po pięćdziesiątce.

„Musimy odejść od zasady »jeden lek i jedna dawka dla wszystkich« na rzecz bardziej spersonalizowanego podejścia, w którym pacjenci otrzymują właściwy lek we właściwej dawce, aby poprawić skuteczność i bezpieczeństwo leków” – powiedział prof. Sir Munir Pirmohamed z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Źródło: James Gallagher, BBC News

Podobne artykuły

iStock-872065914
21 marca 2023
Latos-Bielenska-
22 lutego 2022
Krol
29 października 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także