Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ludzko-wirusowa hybryda obronna

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 18 kwietnia 2017 00:53

Ludzko-wirusowa hybryda obronna - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Rockefeller University opracowali sposób wytwarzania hybrydowych przeciwciał, które mogą stać się przełomem w leczeniu zakażeń lekoopornymi szczepami bakterii.

Hybrydowe przeciwciała, które otrzymały nazwę lysibodies, powstały in vitro w komórkach ludzkiego układu immunologicznego, którym „wszczepiono” niewielkie fragmenty bakteriofagów (wirusów atakujących bakterie).

Wytworzone przez tak zmodyfikowane komórki przeciwciała hybrydowe bardzo efektywnie wiązały się ze ścianą komórkową bakterii z rodziny Staphylococcus i naprowadzały na tak oznaczony cel inne komórki układu odpornościowego, które niszczyły bakterię.

Metodę przetestowano na myszach zakażonych groźnym lekoopornym szczepem MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę). W grupie gryzoni, którym podano hybrydowe przeciwciała, odsetek przeżyć być znacząco wyższy.  

Tworzenie ludzkich komórek o zupełnie nowych właściwościach rodzi wiele pytań o trudne do przewidzenia działania niepożądane. Nową metodą zainteresował się już amerykański instytut Tri-Institutional Therapeutics Discovery Institute (Tri-I). Niebawem rozpocznie się tam I faza badań klinicznych, w której ocenione zostanie bezpieczeństwo stosowania nowej metody u ludzi.

Źródła: PNAS / The Independent

Podobne artykuły

iStock-1158329451
9 sierpnia 2019
chem
3 października 2018
ThinkstockPhotos-117192539
26 lutego 2018
ThinkstockPhotos-136486605
15 lutego 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także