Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Oddech wcześnie zdradzi chorobę Parkinsona

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 sierpnia 2022 11:06

Oddech wcześnie zdradzi chorobę Parkinsona  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) we współpracy z University of Rochester, Mayo Clinic i Massachusetts General Hospital, opracował prototyp sztucznej inteligencji, który może wykryć chorobę Parkinsona na podstawie wzorca oddychania badanego.

Na chorobę Parkinsona zapada ok. 1% populacji osób między 40. a 60. rokiem życia. Zachorowania zdarzają się również u ludzi młodszych.

Trafne i wczesne rozpoznanie bywa trudne, ponieważ objawy ruchowe (drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniowa, bradykinezje – tj. spowolnienie i zubożenie ruchów) pojawiają się często kilka lat po zachorowaniu. Z kolei objawy poprzedzające chorobę są bardzo niespecyficzne (sztywność osobowości, depresja, zaparcia, łojotokowe zapalenie skóry, parestezje kończyn, zaburzenia węchowe).

– Związek między chorobą Parkinsona a oddychaniem został zauważony już w 1817 roku w pracy samego dr. Jamesa Parkinsona. To zmotywowało nas do rozważenia możliwości wykrycia choroby na podstawie oddechu. Niektóre badania wykazały, że objawy oddechowe pojawiają się na wiele lat przed objawami motorycznymi – mówi prof. Dina Katabi z MIT, główna autorka badania.

Wcześniej naukowcy testowali potencjał możliwości wczesnego wykrywania choroby Parkinsona w oparciu o płynu mózgowo-rdzeniowy i neuroobrazowanie, ale pobranie tego płynu to metoda inwazyjna, a neuroobrazowanie jest kosztowne i wymaga dostępu do wyspecjalizowanych ośrodków medycznych.

Teraz specjaliści z MIT wykazali, że za pomocą sztucznej inteligencji można przeprowadzić ocenę wzorca oddechowego w warunkach domowych, podczas snu pacjenta i bez fizycznego kontaktu urządzenia z ciałem badanego.

Urządzenie ma wygląd routera Wi-Fi i działa emitując sygnały radiowe oraz analizując ich odbicia od otoczenia, wydobywając z napływającego sygnału wzorce oddechowe badanej osoby. Dane są następnie przekazywane sieci neuronowej w celu oceny ryzyka pojawienia się choroby Parkinsona.

Źródła: MIT / PharmaTimes

Podobne artykuły

iStock-1159330487
11 kwietnia 2023
57577355
23 września 2021
iStock-1159330487
23 września 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także