Prof. Krzysztof Pyrć nowym prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Opublikowano 2 września 2025 12:12
Z tego artykułu dowiesz się:
- Nowe kierownictwo Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: Prof. Krzysztof Pyrć, uznany wirusolog, obejmuje stanowisko prezesa, co oznacza świeży powiew w polskiej nauce.
- Wizja przyszłości: Nowy prezes pragnie, aby Fundacja stała się aktywnym uczestnikiem przemian społecznych i technologicznych, zachęcając do innowacyjnych rozwiązań w nauce.
- Nowi wiceprezesi: Dr Anna Plater-Zyberk i dr Tomasz Perkowski dołączają do zarządu, wnosząc swoje doświadczenia w antropologii oraz zarządzaniu inwestycjami.
- Imponujące osiągnięcia: Fundacja, działająca od 1991 roku, przyznała już ponad 1,7 mld zł na rozwój nauki oraz wręczyła 12 tys. stypendiów i nagród.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), największa pozarządowa organizacja wspierająca naukę w Polsce, ogłosiła zmiany we władzach. Stanowisko prezesa Zarządu objął prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wybitny wirusolog, który od lat bada wirusy stanowiące największe zagrożenie zdrowotne w XXI wieku.
– Objęcie funkcji prezesa instytucji, która odgrywa tak istotną rolę w rozwoju polskiej nauki i wspieraniu środowiska naukowego, to dla mnie ogromny zaszczyt, ale również wielka odpowiedzialność. Chcę, aby Fundacja była nie tylko mecenasem nauki, lecz także aktywnym uczestnikiem przemian społecznych i technologicznych, które kształtują naszą przyszłość. Będziemy partnerem dla tych, którzy mają odwagę wyznaczać nowe kierunki, szukać nieszablonowych rozwiązań i konsekwentnie zmieniać rzeczywistość na lepszą – podkreśla prof. Krzysztof Pyrć.
Nowy prezes FNP jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem ponad 140 publikacji naukowych i laureatem wielu nagród. Jego prace badawcze obejmują m.in. koronawirusy, flawiwirusy i wirusy grypy, a także tworzenie nowych terapii przeciwwirusowych.
Wiceprezesami FNP zostali:
- dr Anna Plater-Zyberk – antropolożka i językoznawczyni, ekspertka w zakresie współpracy międzynarodowej w nauce, związana z Polską Akademią Nauk, laureatka stypendium Hubert H. Humphrey Fellowship na Harvard Kennedy School,
- dr Tomasz Perkowski – menadżer z ponad 24-letnim doświadczeniem na stanowisku wiceprezesa FNP, odpowiedzialny m.in. za realizację strategii inwestycyjnej Fundacji.
Prezes i członkowie Zarządu zostali powołani przez Radę FNP. Prof. Pyrć zastąpił prof. Macieja Żylicza, który przez 18 lat kierował Fundacją i odchodzi na emeryturę.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 roku. Przez blisko 35 lat przekazała już ponad 1,7 mld zł na rozwój nauki w Polsce, przyznała ponad 12 tys. stypendiów i nagród w ramach ponad 90 programów wsparcia. Co roku wręcza także Nagrodę FNP – najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju.
Źródło: FNP












