Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zbadano zaburzenia snu po urazie wewnątrzczaszkowym

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 kwietnia 2016 13:34

Zbadano zaburzenia snu po urazie wewnątrzczaszkowym - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
U osób, które doznały urazowego uszkodzenia mózgu nawet przez kilkanaście miesięcy mogą występować potencjalnie groźne, a często niedodiagnozowane zaburzenia snu – donosi czasopismo „Neurology”.

Urazowe uszkodzenie mózgu (ang. traumatic brain injury – TBI) to jedna z głównych przyczyn zgonów oraz niepełnosprawności, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Do najważniejszych przyczyn powstawania TBI należą: upadki, wypadki drogowe oraz przemoc fizyczna.

W badaniu przeprowadzonym przez szwajcarskich neurologów ze szpitali uniwersyteckich w Zurychu oraz w Bernie wzięło udział 31 osób, które ok. półtora roku wcześniej doznały urazów wewnątrzczaszkowych o różnym stopniu (od łagodnych do bardzo poważnych). Grupę kontrolną tworzyło 42 zdrowych ochotników.

Każdy z badanych spędził kilka dób w laboratorium, gdzie w czasie snu monitorowano aktywność mózgu, pracę serca, napięcie mięśni oraz ruchy gałek ocznych. W czasie dnia badano natomiast, czy i jak często występuje poczucie senności.

Okazało się, ze zapotrzebowanie na sen u osób po TBI jest średnio o około godzinę większe niż w grupie kontrolnej – 8,1 vs. 7,1 godzin. Nadmierna senność w ciągu dnia występowała u 67 proc. badanych po urazie wewnątrzczaszkowym oraz u 19 proc. osób bez TBI w wywiadzie.

Nadmierna senność w ciąg dnia, choć z pozoru nie brzmi „groźnie”, w istocie ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i na jakość życia. W przypadku kierowców zwiększa też znacząco ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Co więcej, osoby po urazach typu TBI mogą nie być w stanie obiektywnie ocenić powagi swoich problemów ze snem – podkreślają naukowcy.

– Było to, o ile wiemy, najdłuższe i najbardziej wszechstronne prospektywne badanie dotyczące jakości snu u osób po przebytym urazowym uszkodzeniu mózgu. Dowiedliśmy, że zaburzenia snu po TBI mogą mieć długotrwały charakter, niezależnie od ciężkości samego urazu – wyjaśnia dr Lukas Imbach, główny autor.

Źródła: „Neurology” / Science World Report

Tematy

urazy / TBI / sen

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.