Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nawodnienie i nawilżenie. Podstawa zdrowej skóry

MedExpress Team

Barbara Mietkowska

Opublikowano 1 marca 2021 12:04

Nawodnienie i nawilżenie. Podstawa zdrowej skóry - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Bez odpowiedniej ilości wody organizm szybciej się starzeje. Niedobory najbardziej widać na skórze, która traci jędrność i blask. Jednak nie tylko o utratę urody tu chodzi, ale przede wszystkim o dobrą kondycję tego ważnego dla zdrowia organu.

Konsultacja medyczna: lekarz internista Barbara Jerschina, ekspert medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, główny lekarz wyścigu Tour de Pologne

W miesiącach zimowych suchość skóry występuje znacznie częściej niż w pozostałych porach roku. To poważny problem przyspieszający procesy starzenia, ale także obniżający komfort życia. Niekorzystne czynniki atmosferyczne i suchość powietrza w pomieszczeniach są wyjątkowo niekorzystną „mieszanką” narażającą skórę na poważny szok. Również długie kąpiele w gorącej wodzie, które w chłodne dni stają się prawdziwą przyjemnością powodują znaczące naruszenie jej równowagi. Ciężkie, nieprzewiewne ubrania, wykonane ze sztucznych tkanin także się do tego przyczyniają. Jak podkreśla doktor Barbara Jerschina źle nawilżona skóra nie potrafi we właściwy sposób bronić się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych zanieczyszczeń i wolnych rodników. Ten stan sprzyja również wielu problemom dermatologicznym, których można by uniknąć, dbając o odpowiednie jej nawilżenie. Zimą skóra traci wilgoć dwa razy szybciej niż latem. Szybko staje się szorstka a przez to mało elastyczna. To sprzyja podrażnieniom.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry jest kluczowe nie tylko dla jej wyglądu, ale i zdrowia. Pierwszymi oznakami nieodpowiedniego nawilżenia i nawodnienia skóry jest uczucie napięcia, swędzenia i zaczerwienienie. Kiedy pojawia się łuszczący biały naskórek to już jest poważny sygnał alarmowy. Doktor Jerschina podkreśla, że odwodnienie skóry tłustej to także powszechny problem zimą. Taka skóra staje się nadmiernie błyszcząca, ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych. To po prostu reakcja obronna przed dalszym przesuszeniem, ale też przyczyna pogłębiania się problemów trądzikowych i pojawiania się większej ilości wyprysków. Trzeba pamiętać o tym, że im bardziej skóra jest odwodniona tym szybciej proces ten pogłębia się. Problem odwodnienia nie dotyczy tylko twarzy, jest także dostrzegalny na ramionach, nogach, plecach i pośladkach. Objawia się to swędzeniem, nieestetycznym wyglądem naskórka a czasem nawet silnymi podrażnieniami, które łatwo pomylić z alergią. Jeśli skóra jest sucha z powodu chorób takich jak cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy, egzemy, czy łuszczycy to brak odpowiedniego nawilżenia wzmaga te dolegliwości.

Oczywiście zabiegi pielęgnacyjne to bardzo ważny element dbania o właściwy stan skóry. Dostarczanie do wierzchnich warstw naskórka witamin, aminokwasów oraz odpowiednia ochrona przed parowaniem wody są konieczne aby utrzymać go w dobrej kondycji. Te działania nie są jednak wystarczające. Doktor Barbara Jerschina podkreśla, że z upływem czasu, kiedy zaczyna się naturalny proces starzenia organizmu, spada także zdolność utrzymania wody. Kiedy obniża się gęstość skóry, podatność na jej wysuszenie wzrasta. Zmiany hormonalne, niektóre choroby, jak również przyjmowanie niektórych leków ma na to ogromny wpływ. Ważna jest także różnica między nawilżaniem skóry a jej nawadnianiem. Choć często używamy tych pojęć zamiennie, nie oznaczają one tych samych procesów. Nawilżanie ma przede wszystkim zapobiegać ucieczce wody z naskórka, skutecznie zatrzymać wilgoć w skórze. Chronić płaszcz lipidowy, który jest jej naturalną ochroną. Nawadnianie z kolei polega na uzupełnieniu wilgoci wewnątrz skóry i we wszystkich tkankach organizmu. W przeciwieństwie do nawilżania, nawodnienie polega na głębokim przenikaniu wody do wnętrza skóry i tkanek podskórnych, utrzymujących ją we właściwym napięciu.

Najprostszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia jest spożywanie codziennie odpowiedniej ilości wody. Zgodnie z zaleceniami WHO i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Żywności ilość płynów w codziennej diecie powinna wynosić 2 l dla kobiet i 2,5 l dla mężczyzn. Kobiety w ciąży powinny codziennie wypijać co najmniej 2,3 l płynów, a kobiety karmiące piersią nawet 2,7 l dziennie.. Gdy warunki pogodowe stają się ekstremalne należy tę ilość zwiększyć . Ważne jest też to, by wypijana woda miała takie właściwości, aby organizm dobrze ją wchłaniał. Specjaliści w wielu krajach zalecają picie wody alkalicznej, albowiem wykazuje ona znacznie większy potencjał wchłaniania dokomórkowego – proces nawodnienia organizmu jest o ponad 60% bardziej efektywny, w porównaniu ze zwykłą wodą pitną. Dodatkowo zmodyfikowana budowa ułożenia cząsteczek wody sprawia, że owe cząsteczki uczestnicząc w procesach metabolicznych – skuteczniej usuwają z organizmu toksyny. Woda zjonizowana to „woda uzdatniona” w procesie elektrolizy, który powoduje, że sole mineralne rozpadają się na jony metali zasadowych (alkalicznych), takich jak wapń, sód, magnez, potas – o ładunku dodatnim oraz na resztki kwasowe, takie jak fosfor, chlor i siarka – o ładunku ujemnym. Działanie prądu w zależności od ilości zastosowanych jednostek natężenia zmienia ją w wodę zasadową o pH powyżej 7,5 lub w wodę kwaśną poniżej 7 pH.

Do picia przeznaczona jest woda zasadowa, czyli o pH wyższym niż 7,5. Podnosi nie tylko poziom nawodnienia organizmu ale i dotlenienia komórek. W trakcie jonizacji powstają antyoksydanty, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Natomiast woda kwaśna nie jest przeznaczona do picia. Ale bardzo polecana do pielęgnacji skóry. Wykazuje za to bardzo dobre właściwości antyseptyczne. Można używać jej do odkażania ran i zadraśnięć na skórze, przemywania zmian ropnych. Odczyn kwaśny wody powoduje znacznie zmniejszenie ilości bakterii i innych patogenów, które nie służą procesom gojenia. Stąd też można używać jej np. do leczenia trądziku.

Wodę jonizowaną można robić samodzielnie. Wystarczy mieć jonizator wody, urządzenie, które zapewni optymalne parametry wody. Decydując się na wybór określonego modelu warto postawić na sprawdzonych producentów. Warto sprawdzić czy urządzenie jest przyjazne środowisku, czy na certyfikat PZH. Dobre jonizatory wody są bezkonkurencyjne wobec wody butelkowanej. Proces elektrolizy wody przy pomocy prądu jest zupełnie bezpieczne. Przepływ prądu elektrycznego pomiędzy katodą i anodą jonizatora powoduje oddzielanie jonów kwasowych i zasadowych. Dzięki energii elektrycznej, dokonuje się reorganizacja struktury H2O, tak jak ma to miejsce w przypadku wody przebiegającej przez konstrukcje skalne cechujące się tzw. niskim potencjałem redoks, czyli zdolnością do oddawania lub przyjmowania elektronów. Dzięki domowym jonizatorom wody uzyskuje się wodę o doskonałych alkalicznych parametrach.

Picie wody odpowiedniej jakości jest bardzo ważne. Warto pamiętać, że przewlekłe odwodnienie organizmu bywa groźne. Wiele osób, zwłaszcza starszych, nie odczuwa pragnienia, dlatego tak istotne jest wyrobienie nawyku picia wody, małymi porcjami, ale przez cały dzień. Niedobory wody w organizmie powodują gorsze ukrwienie tkanek, utratę ich elastyczności i przyspieszone starzenie. To właśnie skóra, tracąc blask i elastyczność oraz kolor daje sygnał, że powinniśmy pić więcej. Doktor Jerschina zwraca uwagę, że osoby korzystające z zabiegów medycyny estetycznej muszą dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry. Inaczej rezultaty tych zabiegów nie będą nigdy optymalne, a ich efekt potrwa znacznie krócej.

Tematy

woda / skóra

Podobne artykuły

105937783

Są FERIE? Jest WINTER

26 stycznia 2024
160315856
27 września 2023
iStock-872065914
21 marca 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.