Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe obowiązki dla lekarzy POZ

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 31 marca 2017 11:11

Nowe obowiązki dla lekarzy POZ - Obrazek nagłówka
W jakim kierunku powinna rozwijać się podstawowa opieka zdrowotna? Na ten temat z dr Tomaszem Tomasikiem prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce rozmawia Alicja Dusza.

Czy medycyna rodzinna jest filarem systemu ochrony zdrowia?

Niestety nie mogę powiedzieć że medycyna rodzinna jest filarem systemu ochrony zdrowia, ale jest jej ważnym elementem. Niespełna połowa wszystkich lekarzy POZ to lekarze rodzinni, czyli ci specjaliści, którzy są dedykowani do podstawowej opieki zdrowotnej i są, moim zdaniem, najlepiej przygotowani do tego, by zapewnić pacjentowi opiekę całościową, ciągłą i ją koordynować. Lekarz rodzinny powinien być przewodnikiem dla pacjenta w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Sądzę, że jeszcze dużo przed nami do zrobienia, ale mam nadzieję, że lekarze rodzinni już nie oglądając się na różne nowe przepisy prawne czy na ograniczenia w POZ, będą działali w celu poprawy jakości swojej opieki i będą stawali się partnerami dla pacjentów. Lekarze rodzinni muszą być nastawieni na potrzeby pacjentów – będą uwzględniali opinię, a czasami też obawy pacjentów. Tu są obszary, w którym możemy zrobić dużo sami, jako lekarze rodzinni, pracownicy służby zdrowia. I nawet nie patrzeć na przepisy i ograniczenia finansowe.

Czy czekacie na ustawę o POZ i czy macie sygnały, że spełnia ona wasze oczekiwania?

Oczekujemy, że ustawa o POZ znacznie wzmocni tę część systemu zdrowia. Mamy nadzieję, że ustawa będzie spełniała nasze oczekiwania, że zostanie oparta na medycynie rodzinnej, nastąpi odbiurokratyzowanie, będzie ułatwiona informatyzacja opieki zdrowotnej i zostaną wprowadzone nowe metody finansowania w POZ. To jeden istotny element poprawy funkcjonowania POZ. Drugi to są te wszystkie działania, które musi podjąć lekarz POZ. Bo to do niego przychodzi pacjent, rodzina i są oni objęci opieką tego samego lekarza rodzinnego. I lekarz ten powinien zbudować właściwe relacje z pacjentem, które powinny ułatwiać diagnozowanie i leczenie oraz zapobieganie chorobom.

Ale lekarze rodzinni będą mieli też więcej obowiązków, ponieważ będą zajmować się np. pacjentami z chorobami przewlekłymi.

Plany, jakie są w tej chwili, zakładają, że lekarz rodzinny w większym stopniu będzie zajmować się pacjentami z cukrzycą oraz chorobami krążenia. Wybór jest dobry, ponieważ to częste choroby, a pacjenci mają trochę utrudniony dostęp do specjalistów z tych dziedzin. Mamy możliwość w POZ wykonywania sporej części badań laboratoryjnych i innych diagnostycznych, chociażby elektrokardiografii. Sądzę, że byłaby to widoczna dla pacjentów poprawa i poszerzenie zakresu świadczeń w POZ.

Czy tu będą wytyczne dla Państwa, jak powinno wyglądać leczenie pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych w gabinecie POZ?

One są opracowywane. W roku bieżącym rozpoczną się prace nad wytycznymi dotyczącymi zapobiegania i diagnozowania leczenia cukrzycy, ale także niewydolności krążenia. Zarówno wytyczne cukrzycowe i kardiologiczne będą przygotowane dla lekarzy rodzinnych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.