Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

AOS: Będzie większa dostępność do tomografii komputerowej tętnic wieńcowych

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 16 lutego 2024 09:26

AOS: Będzie większa dostępność do tomografii komputerowej tętnic wieńcowych - Obrazek nagłówka
Do konsultacji przekazano Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Celem projektowanego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.) jest zwiększenie dostępności do badania tomografii komputerowej (TK) tętnic wieńcowych. Na podstawie obowiązujących przepisów zmienianego rozporządzenia dotyczących badania TK tętnic wieńcowych, uprawnieni do skorzystania z tego świadczenia są pacjenci po zabiegach koronoplastyki lub wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych.

W załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części VI „Świadczenia tomografii komputerowej” uchyla się pkt 3 dotyczący możliwości wykonywania TK tętnic wieńcowych jedynie u pacjentów po zabiegach koronoplastyki lub wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych.

TK tętnic wieńcowych to nieinwazyjne badanie obrazowe pozwalające na ocenę anatomii krążenia wieńcowego, które zapewnia wysoką skuteczność w rozpoznawaniu zwężeń tętnic wieńcowych oraz anomalii ich rozwoju. TK tętnic wieńcowych jest badaniem alternatywnym do inwazyjnego, bardziej obciążającego oraz droższego zabiegu diagnostycznego koronarografii.

W opinii ekspertów zmiana warunków realizacji świadczenia „TK tętnic wieńcowych” jest uzasadniona, ponieważ w  literaturze oraz w wytycznych towarzystw naukowych wskazania do TK tętnic wieńcowych obejmują również przypadki, gdzie TK tętnic wieńcowych ma wykluczyć chorobę wieńcową, a nie tylko ją rozpoznać. TK tętnic wieńcowych powinno się wykonywać w klinicznie niejednoznacznych przypadkach celem wykluczenia choroby naczyń wieńcowych oraz innych patologii serca i śródpiersia.

Źródło: RCL

Tematy

AOS / tomografia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także