Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

FDA przestrzega przed „majstrowaniem” przy dawkowaniu szczepionek

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 stycznia 2021 13:45

FDA przestrzega przed „majstrowaniem” przy dawkowaniu szczepionek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zaszczepienie jak największej liczy osób tylko jedną dawką preparatu firm Pfizer-BioNTech lub Moderna to jeden z dyskutowanych nie tylko w USA pomysłów na przyśpieszenie wyszczepienia populacji. FDA podkreśla jednak bardzo mocno, że nie ma żadnych podstaw naukowych, aby wprowadzać takie rozwiązania. Szczepieni muszą otrzymać dwie dawki w odpowiednim odstępie, aby zbudować odporność wobec wirusa SARS-CoV-2.

Rząd USA rozważa zmniejszenie o połowę zalecanej dawki szczepionki firmy Moderna, aby w ten sposób podwoić liczbę szczepień – poinformował dr Moncef Slaoui, kierownik naukowy operacji Warp Speed. Jak powiedział Slaoui, badania pokazują, że w przypadku szczepionki Moderna dwie dawki po 50 µg dają u osób w wieku 18–55 lat taki sam rezultat jak dwie dawki po 100 µg, tzn. wywołują identyczną odpowiedź immunologiczną.

Z kolei brytyjscy urzędnicy zdrowotni zapowiedzieli, że pozwolą na więcej niż 21-dniowy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki Pfizer.

– Śledzimy dyskusje i doniesienia prasowe na ten temat. Pomysły są różne: zmniejszenie liczby dawek, wydłużenie czasu pomiędzy dawkami, podawanie tylko połowy dawki czy też mieszanie różnych preparatów. W teorii nie są to rozwiązania pozbawione podstaw, ale jedynym sposobem na ich weryfikację byłyby badania kliniczne – przekonują komisarz FDA dr Stephen Hahn i szef działu szczepionek Agencji dr Peter Marks.

FDA przypomina, że w oparciu o istniejące dane z badań klinicznych, dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech należy podawać w odstępie 21 dni, a dwie dawki szczepionki Moderna w odstępie 28 dni.

Podczas badań klinicznych szczepionki Pfizer dwie dawki otrzymało 98% uczestników, natomiast w przypadku szczepionki Moderna było to 92%. Osoby, które przyjęły tylko jedną dawkę były obserwowane przez krótki czas, więc naukowcy nie mogą wyciągnąć żadnych daleko idących wniosków na temat jakości i czasu trwania ochrony, jaką daje jedna dawka.

– Sugerowanie zmian w zatwierdzonym przez FDA dawkowaniu lub harmonogramie podawania tych szczepionek nie ma podstaw w dostępnych obecnie danych. Bezpodstawne zmiany w podawaniu szczepionek to poważne ryzyko dla zdrowia publicznego, ryzyko zaprzepaszczenia historycznych wysiłków, jakie podjęto w celu ochrony populacji przed COVID-19 – przekonują dr Hahn i dr Marks.

Źródła: FDA / WebMD / CBS / CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także