Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szczepionki chroniące przed wariantem Omikron warunkowo dopuszczone do obrotu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 września 2022 08:47

Szczepionki chroniące przed wariantem Omikron warunkowo dopuszczone do obrotu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dwuwalentne szczepionki Pfizer i Moderna, chroniące przed wariantem Omikron koronawirusa zostały warunkowo dopuszczone do obrotu przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wcześniej podobną decyzję wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Preparaty są przeznaczone do stosowania u osób od 12. roku życia, które co najmniej trzy miesiące wcześniej przyjęły podstawowe szczepienie przeciwko COVID-19. Nowe szczepionki są zaadaptowanymi wersjami szczepionek Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Spikevax (Moderna). Oprócz ochrony przed pierwotnym szczepem SARS-CoV-2 są ukierunkowane na podwariant Omicron BA.1.
– Z niecierpliwością czekamy na pierwszą decyzję autoryzacyjną Komisji Europejskiej oraz na współpracę z krajami w całej Europie w celu dostarczenia kandydata na szczepionkę przypominającą nowej generacji – mówi Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna.
Skuteczność i bezpieczeństwo dopuszczonych preparatów zostały potwierdzone w badaniach klinicznych. Ostateczną, prawnie wiążącą decyzję co do obrotu zaktualizowanymi szczepionkami w państwach członkowskich Unii Europejskiej wyda Komisja Europejska.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także