Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Fizjoterapeuci zdezorientowani

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 25 stycznia 2024 10:37

Fizjoterapeuci zdezorientowani - Obrazek nagłówka
KIF
Rozporządzenie Ministra Zdrowia, choć podpisane zostało 4 stycznia i miałoby wejść w życie 1 lutego, nie zostało do tej pory opublikowane w Dzienniku Ustaw, projekt zniknął również z wykazu dokumentów skierowanych do publikacji. Z uwagi na wstrzymywanie wprowadzenia oczekiwanych przez środowisko zmian, prezes KRF dr Tomasz Dybek skierował do minister zdrowia Izabeli Leszczyny pismo z prośbą o wyjaśnienie powodów tej nietypowej sytuacji. Przedstawił argumenty za potrzebą pilnego wdrożenia nowych regulacji.  

Z uwagi na wstrzymywanie wprowadzenia oczekiwanych przez środowisko zmian, prezes KRF dr Tomasz Dybek skierował do minister zdrowia Izabeli Leszczyny pismo z prośbą o wyjaśnienie powodów tej nietypowej sytuacji. Przedstawił argumenty za potrzebą pilnego wdrożenia nowych regulacji.  

Publikacja w Dzienniku Ustaw jest momentem, gdy można uznać, że dane prawo faktycznie zacznie obowiązywać. Sam podpis ministra nie jest jeszcze ostatecznym potwierdzeniem. Z uwagi na to Krajowa Izba Fizjoterapeutów wstrzymywała się z informowaniem o planowanych nowych regulacjach. W związku z tym, że do publikacji nadal nie doszło, mimo przewidzianej w dokumencie daty wejścia przepisów, w związku z licznymi pytaniami fizjoterapeutów oraz wątpliwościami przedstawicieli samorządu, zgodnie z wyrażonym przez Krajową Radę Fizjoterapeutów stanowiskiem (podczas posiedzenia 23 stycznia), prezes KRF wystąpił z pismem do minister.

W piśmie do MZ prezes KRF wskazuje:

Jak podkreślamy, nowelizacja rozporządzenia jest pilnie potrzebna i istotna, gdyż umożliwi większe włączenie się fizjoterapeutów (dobrze wykształconego i samodzielnego zawodu medycznego) w proces rehabilitacji. Co ważne, w części obszarów nowelizacja rozporządzenia pozwoli wesprzeć lekarzy dzięki nadaniu fizjoterapeutom nowych kompetencji, wynikających z programu kształcenia na studiach magisterskich oraz programu kształcenia specjalizacyjnego. W prosty sposób przełoży się to na szybszy dostęp do fizjoterapii dla pacjentów po ostrej fazie choroby (w przypadku schorzeń neurologicznych, ortopedycznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, internistycznych, pediatrycznych, onkologicznych). Zwracamy się o podjęcie działań, by rozwiązania mające na celu zapewnienie szybkiej interwencji fizjoterapeutycznej dla pacjentów po leczeniu ostrej fazy choroby, zostały możliwie szybko wdrożone. Czas ma dla nich kluczowe znaczenie w powrocie do maksymalnej sprawności.  

Dalej czytamy: Brak publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, jak też brak informacji o powodach wstrzymywania publikacji powoduje, iż izba nie ma możliwości przygotowania środowiska fizjoterapeutów na zmiany w realizacji świadczeń rehabilitacji leczniczej. Fizjoterapeuci są zdezorientowani.  

Źródło: KIF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także