Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jak wypada Polska w dziedzinie transplantologii na tle innych krajów ?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 marca 2018 09:30

- Są kraje, które mają mniej dawców nerek niż Polska - powiedziała w rozmowie z Medexpressem prof. dr hab.n. med. Magdalena Durlik.
Jak wypada Polska w dziedzinie transplantologii na tle innych krajów ? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Na pytanie Medexpressu, jak wypada Polska w dziedzinie transplantologii na tle innych krajów europejskich, Magdalena Durlik odpowiedziała, że całkiem dobrze. - Jesteśmy w środku Europy - powiedziała.

Na milion mieszkańców wykonano w 2016 roku w Polsce 28,7 przeszczepów nerek, podczas gdy w Hiszpanii 65. - Są kraje, które mają mniej zmarłych dawców nerek niż Polska - zaznaczyła. Należą do nich Niemcy, które mają duży problem z pozyskiwaniem dawców. W Polsce na milion mieszkańców w 2016 roku było średnio 14 zmarłych dawców zaś w Niemczech 10,6.

Durlik powiedziała, że Wielka Brytania i Holandia zwiększyła liczbę dawców. Wyjaśniła, iż kraje te wprowadziły pobieranie narządów po zatrzymaniu krążenia u pacjenta (stanowią one do 65 proc. wszystkich pobrań narządów). - W Polsce metoda ta jest dopiero wprowadzana - powiedziała Durlik. Wyjaśniła, iż jest to kosztowna procedura, bo trzeba mieć system dotleniający narządy. - Z tego co wiem jeden lub dwa ośrodki w Polsce stosują ten sprzęt do pobierania nerek po zatrzymaniu krążenia - wyjaśniła.

Podobne artykuły

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

50 lat Szpitala na Banacha

17 lipca 2025
iStock-1148850973
Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Rekordowy rok polskiej transplantologii

26 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-1250106520

Bitwa o Fundusz

20 listopada 2025
nawrocki__SK250825_0560301
20 listopada 2025
iStock-1250106520
31 października 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Ochrona zdrowia w trybie awaryjnym

24 października 2025
Małgorzata Solecka
Felieton Małgorzata Solecka

Priorytet: pieniądze

2 października 2025
nia
22 września 2025