Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Michał Dworczyk

Już 69 proc. Polaków chce się zaszczepić

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 stycznia 2021 15:07

Już 69 proc. Polaków chce się zaszczepić - Obrazek nagłówka

W poniedziałek o 15.00 odbyła się konferencja na temat procesu szczepień, z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, sekretarza stanu w MSWiA Pawła Szefernakera.

Michał Dworczyk:

Narodowy Program Szczepień wchodzi w bardzo istotną fazę - fazę przygotowania do masowych szczepień. Mamy ponad milion dawek szczepionki dostarczonych do Polski.

Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50% szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma 1. dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też 2. bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność.

Nie chcemy, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta.

Już 69 proc. Polaków chce się zaszczepić.

Zaczynamy 3. tydzień szczepień. W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób - co pokazuje, że system #NarodowyProgramSzczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny.

Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób - wówczas łącznie będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. To są fakty i o tych faktach warto mówić.

Warto wspomnieć o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych - to 32 przypadki na 220 tys. Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany.

Do 14.01, czyli do najbliższego czwartku, trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0, którzy są szczepieni w szpitalach węzłowych. Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób.

Pojawiły się informacje, iż w niektórych szpitalach węzłowych jest problem z terminami dla pracowników medycznych, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić w 6 największych miastach w Polsce w szpitalach rezerwowych dodatkowe punkty szczepień.

Pojawiają się informacje, że szczepimy za wolno, nie tak jak trzeba, dlatego przypomnę - najpoważniejszą przeszkodą w tym, żeby szczepić szybciej jest brak szczepionki. Polska przystąpiła do umowy wraz z innymi krajami UE i od tego jesteśmy uzależnieni.

Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. Niektóre emocjonalne wypowiedzi wprowadzają tylko niepotrzebną niepewność.

Rozpoczyna się bardzo ważny czas w #NarodowyProgramSzczepień - to czas uruchomienia Centralnej Rejestracji Pacjentów, czyli rozpoczęcia procesu dla osób z grupy 1 i rozpoczęcia masowych szczepień.

15.01 zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów pow. 80 r.ż. Natomiast w dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej.

2.01 uruchomimy możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów pow. 70 r.ż., a 25.01 rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów 70+. Od 25.01 wszyscy seniorzy 70+ będą mogli się już szczepić w 6 tys. punktów w całej Polsce.

Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone.

Bardzo dobre informacje z DPS - blisko 70% mieszkańców zadeklarowało chęć zaszczepienia się między 18 a 22.01.

Kolejny realizowany proces to organizacja dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Do jutra wojewodowie będą wydawać decyzje i zostanie zorganizowany system, tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do punktu szczepień.

Chcielibyśmy podziękować za poważny wzrost zainteresowania szczepieniami - w listopadzie jedynie 43% Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się, a w dziś opublikowanych badaniach jest to już 68%.

Kampania #SzczepimySię, która jest prowadzona w mediach w moim przekonaniu przyczyniła się do tak znacznego wzrostu poparcia dla #NarodowyProgramSzczepień. Do tej pory wyemitowano w radiu i tv 10 materiałów, które dotarły do ponad 100 mln odbiorców.

Ruszyła kampania outdoorowa w całej Polsce, a w promocję szczepień zaangażowali się ambasadorzy, naukowcy i influencerzy. Przygotowana została broszura, która zostanie rozkolportowana do 15 mln gospodarstw i ruszyła kampania w sieci.

Marlena Maląg:

Troskę o najbliższych wynosimy z domu. Od początku epidemii priorytetem rządu premiera była troska o zdrowie i życie Polaków i wprowadzenie takich instrumentów, które miały zminimalizować skutki zachorowań.

Mieszkańcy DPS - osoby starsze, są szczególnie narażone na zachorowania i dramatyczny przebieg choroby, dlatego od początku wprowadzaliśmy mechanizmy wsparcia, które miały zabezpieczyć bieżące funkcjonowanie tak, aby było bezpiecznie

Ponad 600 mln zł zostało przekazanych na wsparcie DPS. Wskaźniki zabezpieczenia DPS pokazują, że te działania zostały wdrożone skutecznie i zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy DPS są bezpieczni.

Paweł Szefernaker:

Ustalenia na linii rząd-samorząd w tym tygodniu wejdą w życie i do jutra wojewodowie wydadzą polecenia w formie decyzji administracyjnych dla JST dot. transportu osób mających trudności w dotarciu do punktów szczepień.

Od jutra ruszy organizacja transportu do punktów w gminach i zwrócimy się też z prośbą do gmin, aby każda do 15.01 udostępniła infolinię dla swoich mieszkańców, aby w jasny sposób każdy kto potrzebuje mógł taki transport uzyskać.

Wszelkiego rodzaju wątpliwości będą rozwiązywane na poziomie wojewodów. Jeżeli gminy będą miały jakiekolwiek kwestie do rozstrzygnięcia to będą w tym wszystkim pomagać im wojewodowie - przedstawiciele rządu w terenie.

Dodatkowo pełnomocnicy wojewodów ds. szczepień odbędą w ciągu najbliższych 2 tygodni spotkania z wójtami, burmistrzami, szefami rad powiatów i gmin na terenie danego powiatu.


Ministerstwo zdrowia potwierdziło dziś 4 622 nowe przypadki zakażenia koronawirusem z poszczególnych województw:

mazowieckiego (627),
zachodniopomorskiego (570),
pomorskiego (509),
wielkopolskiego (446),
kujawsko-pomorskiego (388),
małopolskiego (233),
śląskiego (233),
dolnośląskiego (227),
łódzkiego (218),
warmińsko-mazurskiego (210),
lubuskiego (190),
podkarpackiego (159),
lubelskiego (138),
opolskiego (127),
świętokrzyskiego (97),
podlaskiego (75).

175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1390 385/31 264 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.