Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Koronawirus w Polsce: Ponad dwa tysiące zakażeń i 100. miejsce na świecie w liczbie wykonywanych testów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 października 2021 11:51

Koronawirus w Polsce: Ponad dwa tysiące zakażeń i 100. miejsce na świecie w liczbie wykonywanych testów - Obrazek nagłówka
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
W środę odnotowano 2085 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, 70 proc. więcej niż tydzień temu – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Wysoka jest też liczba zgonów – 33. Szybko przyrasta liczba zajętych łóżek oraz respiratorów.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska już w porannej audycji Polskiego Radia podał aktualną liczbę nowych przypadków, którą – jak zwykle o 10.30 – na Twitterze potwierdził resort zdrowia. - Dzisiejsze dane to bardzo szybko migająca czerwona lampka, bo przekroczyliśmy ponad 2 tys. dziennych zakażeń koronawirusem, dokładnie 2085 przypadków – powiedział Kraska. W porównaniu do ubiegłej środy nastąpił więc 70-procentowy wzrost, co – zdaniem Kraski – oznacza, że czwarta fala zaczyna przyspieszać. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zdawało się mieć nadzieję, że fala będzie przybierać w sposób znacznie wolniejszy (ubiegłotygodniowy przyrost oscylował wokół 30 proc.). Te nadzieje, jak ocenia wielu ekspertów, opierały się jednak na fałszywych podstawach – w Polsce wykonuje się niewiele testów (wskaźnik liczby wykonywanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców daje nam 100. miejsce w świecie, za Armenią i Kazachstanem.

Wiceminister zdrowia przekonywał, że w tej chwili jest ostatni moment, by podjąć decyzję o szczepieniu. - To są dane, które powinny wszystkim tym, którzy jeszcze się wahają, którzy zastanawiają się, czy pójść do punktu szczepień, założyć w tej chwili ciepłe ubranie i do tego punktu się udać – mówił wskazując, że nowa fala przyspiesza „właśnie w tych województwach, gdzie osób zaszczepionych jest najmniej”, czyli w lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

- To także się przekłada na ilość osób, które trafiają do naszych szpitali: także tutaj też przekroczyliśmy już liczbę 2 tysięcy pacjentów – podkreślał wiceszef resortu zdrowia. Przybywa również osób na oddziałach intensywnej terapii, podłączonych do respiratorów. - Te dane są tak wymowne, że myślę, że inny komentarz jest zbędny. Naprawdę, kto dba o swoje zdrowie i o zdrowie swoich najbliższych, powinien jak najszybciej pójść do punktu szczepień - podkreślił wiceszef resortu zdrowia.

Kraska dodał, że wśród osób hospitalizowanych obecnie z powodu COVID-19, jest zaledwie niecały procent osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 i są to najczęściej osoby z wieloma chorobami, z osłabioną odpornością. - To jest koronny dowód na to, że warto się zaszczepić. Szczepionka jest skuteczna, bezpieczna chroni nas przed przed zakażeniem, ale oczywiście nie w 100 procentach – powiedział.

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało ok. 53 proc. mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest 52 proc. Polaków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także