Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowe nazwy dla wariantów SARS-CoV-2

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 czerwca 2021 11:06

Nowe nazwy dla wariantów SARS-CoV-2 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nowy system nazewnictwa wariantów koronawirusa. Wariantom, które napędzają wzrosty zakażeń na całym świecie przypisano kolejne litery alfabetu greckiego. Wariant po raz pierwszy udokumentowany w Wielkiej Brytanii, B.1.1.7, będzie teraz znany po prostu jako Alfa, podczas gdy wariant pierwszy raz odkryty w RPA będzie nazywał się Beta. WHO ma nadzieję, że nowy system ułatwi społeczeństwu śledzenie mutacji wirusów. W oświadczeniu zachęcało rządy, media i inne osoby do przyjęcia nowej nomenklatury.

Chociaż WHO jest odpowiedzialna za nazywanie chorób, a wirusy są nazywane przez grupę wirusologów i filogenetyków, którzy zasiadają w Międzynarodowym Komitecie Taksonomii Wirusów (ICTV) to biorąc pod uwagę wszystkie patogeny na świecie, ICTV nazywa wirusy tylko na poziomie gatunkowym i wyższym. Tak więc proces nazywania wariantów nie jest do końca uregulowany. W lutym 2020 r. ICTV określiło nowego koronawirusa jako SARS-CoV-2. Naukowcy wybrali tę nazwę, ponieważ skład genetyczny wirusa był zbliżony do tego, który spowodował wybuch SARS w 2003 r.

Naukowcy wskazują, że nazwy geograficzne wprowadzają w błąd i są niedokładne. Na przykład do tej pory nie odkryto skąd właściwie pochodzi tak zwany wariant południowoafrykański. Wariant został po raz pierwszy zidentyfikowany w Afryce Południowej, ale naukowcy nie znaleźli jeszcze pacjenta zero. Możliwe, że RPA była tylko pierwszym krajem, w którym wykryto ten wariant, ponieważ przeprowadzała więcej sekwencjonowania genetycznego niż inne kraje. Nazwa jest myląca, ponieważ wariant rozprzestrzenił się na całym świecie i jest obecnie bardziej rozpowszechniony w miejscach takich jak Stany Zjednoczone niż w Afryce Południowej.

Nazwy wariantów SARS-COV-2 zaproponowane przez WHO:

  1. Warianty wzbudzające obawy charakteryzują się:
  • Wzrostem przenoszenia lub szkodliwa zmiana w epidemiologii COVID-19; lub
  • Wzrostem zjadliwości lub zmianą w klinicznej prezentacji choroby; lub
  • Spadkiem skuteczności środków zdrowia publicznego i społecznych lub dostępnej diagnostyki, szczepionek, środków terapeutycznych.

Nazwa WHO

Nomenklatura Pango

Pierwsze udokumentowanie

Alfa

B.1.1.7

Wielka Brytania,
wrzesień, 2020r.

Beta

B.1.351

Republika Południowej Afryki,
maj, 2020r.

Gamma

P.1

Brazylia,
listopad, 2020r.

Delta

B.1.617.2

Indie,
październik, 2020r.

  1. Warianty zainteresowania

wariant SARS-CoV-2 jest interesującym wariantem, jeśli w porównaniu z wariantem pierwotnym jego genom zawiera mutacje o ustalonych lub podejrzewanych implikacjach fenotypowych i/albo:

  • został zidentyfikowany jako powodujący transmisję w społeczności/wiele przypadków/ognisk COVID-19 lub został wykryty w wielu krajach; LUB
  • jest inaczej oceniany jako potencjalnie niebezpieczny przez WHO w porozumieniu z Grupą Roboczą WHO SARS-CoV-2 Virus Evolution.

Nazwa WHO

Nomenklatura Pango

Pierwsze udokumentowanie

Epsilon

B.1.427/B.1.429

USA,
marzec, 2020r.

Dzeta

P.2

Brazylia,
kwiecień, 2020r.

Eta

B.1.525

Wiele krajów,
grudzień, 2020r.

Theta

P.3

Filipiny,
styczeń, 2021r.

Jota

B.1.526

USA,
listopad, 2020r.

Kappa

B.1.617.1

Indie,
październik, 2020r.

Źródło: https://www.nationalgeographic.com/science/article/how-virus-variants-get-their-confusing-names-and-how-to-make-them-better, https://www.who.int/en/activities/tracking-SARS-CoV-2-variants/

Tematy

koronawirus / Covid

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także