Powodem podjęcia apelu była niepewność dużego grona świadczeniodawców, czy nawet wobec prowadzenia harmonogramów przyjęć w postaci elektronicznej zdołają sporządzić i przekazać Narodowemu Funduszowi Zdrowia informację o listach oczekujących, o których mowa w art. 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Prezes NRL jeszcze w grudniu ubiegłego roku wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o ujęcie w pracach Zespołu MZ ds. zmniejszania obciążeń administracyjnych pilnego wniosku o zmianę ustawy zwalniającą z prowadzenia harmonogramów przyjęć i przekazywania informacji o pierwszym możliwym terminie przyjęcia tych świadczeniodawców, u których czas oczekiwania na przyjęcie nie przekracza 30 dni.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o umożliwienie świadczeniodawcom sprawozdawania harmonogramów przyjęć za pierwsze trzy miesiące 2020 r. w postaci raportu z listy oczekujących w dotychczasowym kształcie.
Warto podkreślić, że część dostępnych na rynku aplikacji do prowadzenia dokumentacji elektronicznej może aktualnie nie zawierać funkcjonalności generowania komunikatów sprawozdań obejmujących zmiany wprowadzone przez art.19a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Duża część gabinetów szuka dostawców oprogramowania i fakt, że ostateczny kształt wymaganych raportów i sprawozdań ustala się na krótko przed momentem ich wymagalności prowadzi do konieczności wyboru oprogramowania pod kątem możliwości rozliczeń z NFZ a nie tego, co ma być podstawą i celem cyfryzacji, a mianowicie pod kątem wygody prowadzenia dokumentacji medycznej i późniejszej jej wymiany.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje, aby za pierwsze trzy miesiące 2020 r. wystarczającym do dokonania rozliczeń był raport z listy oczekujących w dotychczasowym kształcie.
Źródło: NIL