Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NRL: jest problem z listami oczekujących

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 stycznia 2020 12:47

NRL: jest problem z listami oczekujących - Obrazek nagłówka
nil
NRL zaapelowała do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o ustalenie szczególnego sposobu sprawozdawania harmonogramów przyjęć za pierwsze trzy miesiące 2020 r.

Powodem podjęcia apelu była niepewność dużego grona świadczeniodawców, czy nawet wobec prowadzenia harmonogramów przyjęć w postaci elektronicznej zdołają sporządzić i przekazać Narodowemu Funduszowi Zdrowia informację o listach oczekujących, o których mowa w art. 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Prezes NRL jeszcze w grudniu ubiegłego roku wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o ujęcie w pracach Zespołu MZ ds. zmniejszania obciążeń administracyjnych pilnego wniosku o zmianę ustawy zwalniającą z prowadzenia harmonogramów przyjęć i przekazywania informacji o pierwszym możliwym terminie przyjęcia tych świadczeniodawców, u których czas oczekiwania na przyjęcie nie przekracza 30 dni.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o umożliwienie świadczeniodawcom sprawozdawania harmonogramów przyjęć za pierwsze trzy miesiące 2020 r. w postaci raportu z listy oczekujących w dotychczasowym kształcie.

Warto podkreślić, że część dostępnych na rynku aplikacji do prowadzenia dokumentacji elektronicznej może aktualnie nie zawierać funkcjonalności generowania komunikatów sprawozdań obejmujących zmiany wprowadzone przez art.19a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Duża część gabinetów szuka dostawców oprogramowania i fakt, że ostateczny kształt wymaganych raportów i sprawozdań ustala się na krótko przed momentem ich wymagalności prowadzi do konieczności wyboru oprogramowania pod kątem możliwości rozliczeń z NFZ a nie tego, co ma być podstawą i celem cyfryzacji, a mianowicie pod kątem wygody prowadzenia dokumentacji medycznej i późniejszej jej wymiany.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje, aby za pierwsze trzy miesiące 2020 r. wystarczającym do dokonania rozliczeń był raport z listy oczekujących w dotychczasowym kształcie.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także