Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pandemia zachwiała zaufaniem do UE?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 czerwca 2021 14:29

Pandemia zachwiała zaufaniem do UE? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pandemia pokazała, że Europejczycy w sytuacji globalnego kryzysu oczekują silniejszego i zdecydowanego przywództwa. O takich wnioskach można przeczytać w raporcie opublikowanym przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR).

Covid-19 pokazuje, że wiara w zdolność Unii Europejskiej do radzenia sobie z tego rodzaju zagrożeniem została zachwiana. Niezadowolenie z krajowych systemów politycznych rośnie, ale większość ludzi nadal popiera członkostwo w UE z tym, że oczekuje efektywniejszej współpracy wewnątrz bloku. Autorzy raportu sugerowali, że wyniki sondażu powinny być sygnałem alarmowym dla Brukseli, ostrzegając, że choć poparcie społeczne dla szerszego projektu europejskiego w wielu krajach utrzymuje się na wysokim poziomie, jest ono kruche i nie przetrwa z łatwością kolejnych rozczarowań, w tym kolejnych pandemii.

Europejczycy zdają się być niezadowoleni po ostatnich doświadczeniach z faktu, że UE nie wykorzystała pandemii, jako swoistej okazji do tego, by pokazać swoja wartość. Ponadto sondaż pokazał również, że Brexit zmienił pogląd Europejczyków na Wielką Brytanię i dziś, podobnie jak Stany Zjednoczone, kraj ten postrzegany jest jako niezbędny partner, z którym należy budować strategiczna współpracę. Z kolei jeden na czterech respondentów z Niemiec i jeden na pięciu mieszkańców Francji i Hiszpanii uważa Wielką Brytanię za rywala lub przeciwnika.


Wracając do kwestii zdrowia publicznego: raport ECFR podkreśla, że słaba wczesna reakcja UE na pandemię i powolne wprowadzanie szczepionek istotnie podkopała zaufanie w możliwości zjednoczonej Europy. Odpowiedzi zebrane z Francji (62%), Włoch (57%), Niemiec (55%), Hiszpanii (52%) i Austrii ( 51 proc.) potwierdzają, że projekt unijny został „złamany”. Jednak rozczarowanie polityką krajową było jeszcze większe: 80% respondentów we Włoszech i Hiszpanii, 66% we Francji, 60% w Portugalii, 55% w Polsce i 54% na Węgrzech stwierdziło, że ich własny system polityczny nie sprostał wyzwaniu pandemii.


Co więcej, we wszystkich państwach z wyjątkiem jednego, większość respondentów nadal uważała, że członkostwo w UE jest dobre dla ich kraju (wyjątkiem była Francja, gdzie największa liczba respondentów stwierdziła, że członkostwo nie jest „ani dobre, ani złe”).


W każdym z badanych krajów większość respondentów – na czele z Portugalią (91%), Hiszpanią – 80%, Włochami – 77% i Polską – 68% stwierdziła, że chciałaby, aby UE przyjęła w przyszłości bardziej ujednoliconą reakcję na globalne kryzysy.

Autorzy raportu, stypendyści ECFR, Susi Dennison i Jana Puglierin, stwierdzili, że istnieje szeroki publiczny konsensus w sprawie większej współpracy europejskiej i współpracy w zakresie głównych wyzwań międzynarodowych, ale jest on zbyt kruchy. „Fakt, że dwa z największych i najbardziej wpływowych państw UE – Francja i Niemcy – są najmniej przekonane o potrzebie współpracy europejskiej, podkreśla pilność, z jaką UE musi wprowadzić zmiany do swojej strategii działań” – napisali autorzy. „W obu krajach zbliżają się ważne wybory krajowe, które mogą stanowić wyzwanie dla przywódców UE. Nasze dane sondażowe wskazują, że UE wykorzystała swoją drugą szansę” – dodają. Jedno jest pewne: Komisja nie może sobie pozwolić na popełnienie tych samych błędów. Zwłaszcza w obszarze naprawczym w post-pandemicznym świecie.

Źródło: The Guardian

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.