Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
NIL

Personel medyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 grudnia 2020 08:31

Personel medyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności
 - Obrazek nagłówka
nil

W związku z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 Ministerstwo Zdrowia informuje, że na podstawie oceny ryzyka zakażenia, poważnego zachorowania, a także śmierci oraz włączając ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji pracownicy sektora ochrony zdrowia będą szczepieni w pierwszej kolejności.

W piśmie z 9 września MZ podkreśliło, że masowy program szczepień przeciwko COVID-19 jest jednym z największych wyzwań planistycznych, organizacyjnych i logistycznych od kilku dekad w zakresie ochrony zdrowia Polaków. Uzyskanie odporności populacyjnej wymaga znacznego zaangażowania instytucji państwa, a także organizacji i kadr tworzących nasz system ochrony zdrowia.

Dlatego MZ zwróciło się do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o zaangażowanie samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów w działania zachęcające do podejmowania decyzji o przystąpieniu do projektu powszechnego szczepienia, jak również o włączenie się do kampanii propagowania szczepień w całym społeczeństwie.

Szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia realizowane będą, zgodnie z planem, w szpitalach realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. szpitale sieciowe) oraz podmiotach leczniczych nienależących do tego systemu. Wykaz tych jednostek zostanie z odpowiednim wyprzedzeniem podany do publicznej wiadomości.

Personel pracujący poza wskazanymi podmiotami będzie mógł zgłosić się na szczepienie do wybranego szpitala sieciowego, bądź zaszczepić się w dowolnym punkcie szczepień zarejestrowanym przez NFZ w ramach otwartego naboru. MZ zaznacza, że szczepienia w otwartych punktach będą realizowane z przesunięciem czasowym ok. 3 tygodni w stosunku do szpitali sieciowych.

MZ podkreśla, że powodzenie Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskanie odporności populacyjnej nie będzie możliwe bez wsparcia pracowników ochrony zdrowia i ich masowego udziału w szpitalach.

Źródło: NIL

Tematy

nil

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Miał być CAP…

24 listopada 2025
moje zdrowie sutkowski
13 listopada 2025
czy wirusy chcą naszej krzywcy
#WyszłoNaZdrowie

Sezon na wirusy trwa. Czy grypa uratuje świat?

31 października 2025
grafika 2500x1100
22 października 2025
KANCELARIA_CZYZEWSCY26995_poziom
Mec. Katarzyna Czyżewska

Co dalej z zakazem reklamy aptek?

1 października 2025